Nowy ciekawy kierunek studiów – chemia kryminalistyczna

Zbrodnie są nieodłącznym elementem obecnego świata – niestety nawet jakbyśmy walczyli z tym problemem z całych sił, nie istnieje możliwość odnalezienia wszystkich sprawców, udowodnienia im winy i poddania sprawiedliwemu sądowi oraz wymierzenie należnej kary. Mimo to, dzięki rozwijającej się w tej dziedzinie technologii, jest coraz łatwiej, a na „łowców przestępców” szkoli się coraz więcej osób.

Jedną z uczelni, która widzi w tym sens jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej...

Na uniwersytecie powstaje nie tyle nowy kierunek studiów, co specjalność – niestety nikt nie jest w stanie automatycznie dostać na studia chemiczne pod kątem kryminalistyki, ale wybierając kierunek studiów jakim jest chemia, kształci się w konkretnej, interesującej studenta specjalności, w tym wypadku jest to chemia kryminalistyczna. Chęć wyboru tej właśnie specjalności należy zaznaczyć już na etapie rekrutacji – warto się pospieszyć, albo przynajmniej nie zwlekać zbyt długo, bowiem miejsca są ,ale jest ich jedynie 36.

Przed studentami chemii kryminalistycznej stać będzie wiele trudnych zadań, egzaminów i nauki, ale warto, bowiem będą mogli poczuć się jak oglądani na ekranach telewizorów specjaliści z FBI, z ulubionych seriali amerykańskich, którzy dzięki najnowszej technologii i ogromnej wiedzy są w stanie udowodnić winę niemal każdemu zbrodniarzowi.

Kierunek jest nowy i dość nietypowy, ale bardzo potrzebny – nieustannie potrzeba specjalistów, którzy znają się na identyfikacji odcisków palców, wykrywaniu materiałów wybuchowych czy też rozszyfrowywaniu śladów krwi bądź tych, które pozostawia broń palna.

Na dowód tego, jak bardzo potrzebni są specjaliści wystarczy przedstawić fakt, że kiedyś poprzez znajdowane na miejscu zbrodni śladu można było ująć sprawcę, jeśli miało się trochę szczęścia – dzisiaj można ustalić wiele istotnych cech, w tym wiek sprawcy, aby zmniejszyć krąg podejrzanych.

„Studia wydają się ciekawe, bo studenci będą oprócz typowo książkowych zajęć związanych z chemią i anatomią człowieka, będą się uczyć także technik kryminalistycznych dotyczących m.in. metod identyfikacji zwłok, daktyloskopii, związanych z technicznym badaniem dokumentów (np. identyfikacją tuszu), balistyką, materiałami wybuchowymi, śladami kosmetyków, płynami ustrojowymi. Oprócz tego będą mieli zajęcia z prawa oraz socjologii, ukierunkowanej na środowiska patologiczne, ale najwięcej i tak będzie chemii.”

Jeśli interesują Was tego typu studia Lublin bądź właśnie zastanawiacie się co robić, kiedy zdana zostanie przez Was matura 2014, musicie pomyśleć właśnie o tym kierunku. Podobne studia czekają Was jedynie w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  zdjęcie: freedigitalphotos.net

 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 7172 razy.