Studia w Poznaniu – co warto wiedzieć?

Stolica województwa wielkopolskiego to jeden z większych ośrodków studenckich w Polsce. Każdego roku studiuje tu ponad 100 tysięcy osób, z czego blisko 70% podejmuje naukę na studiach dziennych. Co przyciąga młodych ludzi do tego miasta? Na pewno będzie to duża ilość uczelni i kierunków spośród, których mogą wybierać. Ale nie tylko. Poznań to także tętniące życiem ulice i bogata oferta kulturalna.

Oferta edukacyjna w Poznaniu

Poznań to niezwykle rozbudowana oferta edukacyjna, zarówno jeśli wziąć pod uwagę studia humanistyczne, jak i kierunki ścisłe. Mieści się tu około 25 uczelni. Łącznie maturzyści do dyspozycji mają ponad 250 kierunków studiów. Jest zatem w czym wybierać. Jakie uczelnie cieszą się największą popularnością? Będzie to przede wszystkim:

– Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
– Wyższa Szkoła Handlu i Usług,
– Uniwersytet Przyrodniczy,
– Politechnika Poznańska,
– Wyższa Szkoła Bankowa,
– Uniwersytet Ekonomiczny,
– Uniwersytet Medyczny.

To oczywiście nie wszystko. Maturzyści, którzy chcą rozwijać swoje zdolności muzyczne, mogą złożyć dokumenty na Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Znajduje się tu m.in. Wydział Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej. Znajdzie się także coś dla studentów, którzy wiążą swoją przyszłość ze sportem, czyli Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. Zdecydowana większość studentów kształci się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) – nawet co trzeci poznański student.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Poznaniu

Wybierasz się na studia do Poznania i nie wiesz, czy trudno będzie się dostać? Warto najpierw sprawdzić najbardziej popularne kierunki studiów. Tryumfy pod tym względem od kilku lat wiedzie psychologia. Tylko w 2021 roku odnotowano 2077 zgłoszeń na ten kierunek na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Na drugim miejscu znalazło się prawo z liczbą 1522 zgłoszeń, a na trzecim filologia angielska (1381 zgłoszeń), oba kierunki także na UAM.

Maturzyści z Poznania chętnie składają dokumenty również na zarządzanie, weterynarię i rachunkowość. To nie na psychologię czy prawo najtrudniej się dostać. Mimo, że liczba zgłoszeń jest tam bardzo wysoka, to najbardziej obleganym kierunkiem studiów, jest się filologia koreańska UAM. Tylko w ostatnim roku na jedno miejsce odnotowano aż 21 zgłoszeń. Konkurencja jest więc naprawdę duża. Na drugim miejscu plasuje się psychologia z liczbą 17 zgłoszeń na 1 miejsce.

Poznań miasto doznań studenckich?

Poznań określany bywa często jako “miasto doznań”. Już sama ta nazwa wskazuje na to, że w tym mieście nie można się nudzić. Tłumnie przybywają tu studenci, zarówno z kraju, jak również z zagranicy. A to w dużej mierze za sprawą takich programów jak Erasmus+. Dzięki niemu studenci mogą wyjechać na studia do innego kraju lub odbyć wolontariat za granicą. Erasmus składa się z kilku programów w tym: Młodzież w Działaniu, Tempus czy Uczenie się przez całe życie.

Poznań to także tętniące życiem miasto, gdzie odbywają się liczne imprezy. Wybrać można się do kina, teatru, klubu czy na koncert. Nie zabraknie zwłaszcza tych ostatnich. Poznań chętnie odwiedzają znani i lubiani artyści.

Dlaczego akurat studia w Poznaniu?

Poznańskie uczelnie mogą poszczycić się wysokim poziomem nauczania. Niemal każdego roku znajdują się w czołówce ogólnopolskich rankingów. Także i studenci z Poznania zajmują prestiżowe miejsca w konkursach o światowej randze, przykład stanowi chociażby Microsoft Imagine Cup. To zatem dobry wybór dla osób, którym zależy na zdobyciu wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Szczególnie, że studenci w Poznaniu mogą skorzystać z wielu programów stażowych oraz kształcić się pod okiem doświadczonych wykładowców.

Koła naukowe i organizacje studenckie

Studia w Poznaniu zapewniają także wiele możliwości pod względem rozwoju. Każda uczelnia prowadzi swoje organizacje. Jest w czym wybierać. Tylko Uniwersytet Adama Mickiewicza ma ich do zaproponowania przynajmniej 7. Będzie to:

– AIESEC (pozarządowa organizacja non-profit)
– Erasmus Student Network (ESN-UAM)
– Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”
– Parlament Samorządu Studentów UAM
– Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań
– Niezależne Zrzeszenie Studentów
– Stowarzyszenie Cognitis

Ponadto, skorzystać można z bogatej oferty kół naukowych. I w tym względzie przoduje UAM, który zapewnia takie koła jak min. Akademicki Klub Lotniczy, Koło Naukowe Informatyków – sekcja algorytmów, Naukowe Koło Chemików czy Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej (AKM). Również i Wyższa Szkoła Handlu i Usług prowadzi liczne koła naukowe, w tym Koło Odkrywców, Koło Naukowe Bezpieczna Polska czy Koło Naukowe Młodzi Liderzy.

Koszty życia w Poznaniu

Poznań to co prawda tańsze miasto do życia niż, chociażby Warszawa czy Kraków, trudno jednak powiedzieć, że jest tu tanio. Niemniej, przy oszczędnym trybie życia 1500 złotych powinno okazać się kwotą, która zaspokoi miesięczne wydatki. Oczywiście ta kwota nie uwzględnia samodzielnego wynajmu mieszkania. Sam wynajem kawalerki to minimum 1200-1500 złotych miesięcznie. Można jednak zdecydować się na wynajem pokoju, ten będzie kosztował ok. połowę tej kwoty. Najtańsza opcja to pokój w akademiku. Jego cena zależna jest od standardu i liczby współlokatorów, waha się w przedziale 350-550 złotych.

Studenckie wydatki uwzględniają także przemieszczanie się po mieście. Najtańsza będzie komunikacja miejsca. Cena biletu jednorazowego to ok. 3 zł, zdecydowanie lepiej wybrać jednak bilet okresowy, tym bardziej że bilet semestralny to koszt od 150 do 350 złotych.

Niezbędne będą również wydatki poniesione na życie. Czy w Poznaniu jest drogo pod tym względem? To zależy od miejsca. Posiłek na stołówce studenckiej wynosi ok. 10-13 złotych. Poznań to miasto, w którym wiele się dzieje. Wydaje się więc świetnym wyborem dla młodych i zdolnych maturzystów. Jeśli jednak chcesz dostać się na Uniwersytet Adama Mickiewicza, pamiętaj, że niektóre kierunku studiów są tu szczególnie oblegane i musisz liczyć się ze sporą konkurencją. Warto jednak wiedzieć, iż na terenie całej Polski jest w zasadzie wiele możliwości studiowania, może to być również studia Warszawa, studia Kraków, studia Łódź, czy też chociażby studia Wrocław.

Co warto wiedzieć o uczelniach publicznych w Poznaniu?

Otóż niezależnie od tego, czy maturzyści zdecydują się na studia na Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Poznańskiej, czy też Uniwersytecie Artystycznym. Jeżeli wybiorą Uniwersytet Artystyczny, wówczas będzie można zdecydować się na studiowane na poszczególnych, wybranych kierunkach artystycznych, zarówno w trybie stacjonarnym jak i zaocznym. Pamiętajmy o tym, że kierunek studiów jest ogromnie ważny i pozwoli zrealizować dalsze plany zawodowe, a więc uzyskać możliwość wybrania się do pracy zawodowej. Niezależnie od tego, czy mowa o takich propozycjach jak studia w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Zarządzania, studia w Poznaniu Akademia Wychowania Fizycznego, Wyższa Szkoła Zdrowia, studia w Poznaniu Wyższa Szkoła Pedagogiki, studia w Poznaniu Wyższa Szkoła Komunikacji, czy też chociażby taka opcja jak studia w Poznaniu Uniwersytet Medyczny.

Dodatkowe informacje

Warto wiedzieć, że w Poznaniu studia są bardzo często wybierane wśród maturzystów. Jeśli chcesz studiować w Poznaniu Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa to kolejna z możliwych propozycji. Jeżeli więc chodzi o studia Poznań posiada w swojej ofercie naprawdę wiele możliwości. Takie kierunki jak inżynieria zarządzania, bezpieczeństwo narodowe, bądź też kierunek lekarski to niewątpliwie ciekawe opcje, które mogą usatysfakcjonować przyszłych studentów. W naszym kraju jest kilka największych miast, w których to jest wiele interesujących i przede wszystkim oferujących wiele możliwości uczelni, takich jak np. studia Toruń, bądź studia Gdańsk. Wybierz miasto, które najbardziej Ci odpowiada pod każdym możliwym względem! Zazwyczaj studenci uczą się na takich kierunkach, z którymi wiążą swoją przyszłość zawodową. Jednakże nie zawsze tak jest. Czasami wybierają coś, ponieważ wciąż szukają swojej ścieżki. Kształcenie realizowane jest według ustalonych zasad i norm, jakie np. poszczególne uczelnie państwowe (i nie tylko) ustalają.

Pamiętajmy o tym, że program studiów ma ogromne znaczenie. Wspomniane wcześniej koszty utrzymania są oczywiście podane w sposób bardzo ogólny, natomiast warto wiedzieć, iż są to średnie koszty, z którymi bez wątpienia należy się liczyć. Jeśli więc myślisz np. o studiach podyplomowych, czy też po prostu rozważasz którąś ze wspomnianych uczelni czy akademii, wówczas zachęcamy do zapoznania się z ich poszczególnymi ofertami. Dodatkowo, oprócz studiowania w Poznaniu, istnieją również takie możliwości jak studia Bydgoszcz, studia Lublin, studia Białystok, bądź studia Szczecin.

logo wseit informatorszkolny.com