fbpx
Blog
Nietypowe kierunki studiów w Polsce, o których zapewne nie słyszałeś xD
Nietypowe kierunki studiów w Polsce, o których zapewne nie słyszałeś xD

Informatyka, psychologia, zarządzanie – to kierunki studiów, które od lat cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem. Brzmi aż nazbyt standardowo? Szukasz czegoś, co obudzi w Tobie ciekawość? Trafiłeś idealnie! Przygotowaliśmy zestawienie kierunków studiów, o których najprawdopodobniej nigdy nie słyszałeś. Artes liberales, fennistyka, życie wśród kwiatów, tybetologia… część z nich potrafi zaskoczyć!

Filologia nie tylko angielska

Filologia polska lub angielska, to kierunki chętnie i często wybierane. A co jeśli szukasz czegoś bardziej niszowego? Odpowiedzią może okazać się fennistyka! Co to właściwie jest? To studia związane z językiem fińskim. Inny, ciekawie brzmiący kierunek, to m.in. helwetologia – studia szwajcarskie, podczas których można dowiedzieć się wiele na temat Szwajcarii, a zwłaszcza szwajcarskiej kultury, literatury czy sytuacji społeczno-politycznej.
Miłośnikom Azji Środkowej do gustu może przypaść zaś mongolistyka i tybetologia. Na tym kierunku nie zabraknie rozważań filozoficznych, religioznawstwa czy historii, a wszystko to dotyczyć będzie wybranych regionów Orientu/Afryki.

Coś dla wszechstronnych myślicieli

Szukasz kierunku studiów, który pomoże Ci rozwinąć się duchowo, artystycznie i kulturowo? Uniwersytet Warszawski przygotował nowy, eksperymentalny kierunek o nazwie Artes Liberales. Co ciekawe, większość programu studiów wybierają sami studenci. Mają tym samym możliwość swobodnego kształtowania własnej edukacji. Tematyka studiów łączy nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.

Równie interesujący kierunek na UW to Humanitarian Action, który znajduje się na wydziale Prawa i Administracji. Podczas studiów studenci realizacją dwa semestry mobilności. Stanowią one wstęp do prowadzenia własnych badań w jednym z wybranych regionów świata.

Niebanalne studia muzyczne

Na wielbicieli muzyki czeka nie tylko Akademia Muzyczna. Uniwersytet Śląski w Katowicach przygotował ciekawy kierunek studiów o nazwie Muzyka w Multimediach. Pod tą dość niewiele mówiącą nazwą, kryją się studia, które uczą, jak stworzyć muzykę na potrzeby filmu, radia, reklam, gier komputerowych oraz szeroko pojętej muzyki użytkowej. To zatem kierunek niezwykle nowoczesny i przyszłościowy.
Równie interesujący wydaje się kierunek Muzyka w Przestrzeni Publicznej, który studiować można na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie. Do wyboru są dwie specjalizacje: animacja artystyczna i muzyka estradowa.

Studia dla miłośników przyrody

Zdajesz biologię na maturze? Dokumenty możesz złożyć nie tylko na medycynę czy biologię, ale i na Zielarstwo i Terapie Roślinne czy Filozofię Przyrody. Ten pierwszy kierunek prowadzony jest obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i edukuje kompleksowo w temacie ziół. Przyrodoznawstwo i Filozofia Przyrody to zaś kierunek, który również można studiować w Lublinie, a dokładniej mówiąc na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Osoby, które chcą połączyć pasję do biologii z ekonomią, mogą wybrać się do Wrocławia. Na tamtejszym uniwersytecie prowadzone są studia o nazwie Organizacja Uzdrowisk i Lecznictwo Uzdrowiskowe. To dobry kierunek dla osób, które myślą o prowadzeniu własnego uzdrowiska.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaskakuje za to kierunek dotyczącym… kwiatów. Kierunek “Życie Wśród Kwiatów” skupia się na roślinach ozdobnych oraz ich wykorzystaniu w przestrzeni miejskiej i prywatnej. Szkoła ta zaskakuje również kierunkiem poświęconym zwierzętom, a dokładniej mówiąc, psom. Studia “Pies w Społeczeństwie” kształcą behawiorystów, ale i przyszłych hodowców.

Lista nietypowych kierunków studiów wydaje się nie mieć końca, a jest ich zdecydowanie więcej! Budowa jachtów, fotonika, biznes chemiczny, telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia, morskie systemy kosmiczne i satelitarne – jest z czego wybierać. A co najważniejsze, na pewno nie będzie nudno i typowo! Wystarczy tylko wyjść poza schemat.

IS(c)