Matura 2022, zwana egzaminem dojrzałości, to dla wielu uczniów furtka do rozpoczęcia wymarzonych studiów. Jeśli wybrałeś kierunek, który cieszy się dużą popularnością, tym bardziej musisz przyłożyć się do nauki. Tylko jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jak uczyć się do matury, aby zdać ją jak najlepiej!
Maturzysto – nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę!
Im więcej czasu na naukę, tym lepiej. Nawet jeśli maturę zdajesz dopiero za 2 lata, to nie oznacza, że możesz jeszcze cieszyć się pełną swobodą. Trudno będzie przyswoić cały materiał w kilka miesięcy. Jeśli zależy Ci na dobrym wyniku, to musisz uczyć się systematycznie. Zasada 3 Z (zakuj, zdaj, zapomnij) tutaj z pewnością nie działa. W szkole na bieżąco przerabiasz materiał programowy. Zadbaj o to, aby Twoje notatki były możliwe jak najbardziej dokładne. O wiele łatwiej uczyć się z własnych notatek, niż tekstu, którego nigdy wcześniej nie widziałeś.
Próbny egzamin maturalny? Jak najbardziej!
Zagadnienia poruszane na egzaminach maturalnych aż tak się od siebie nie różnią. Owszem, nie zawsze trafisz na identyczną tematykę czy zadanie, lecz będą one zbliżone jeśli wziąć pod uwagę stopień trudności. Właśnie dlatego warto sięgać po arkusze maturalne z ubiegłych lat. Dzięki temu oswoisz się również z ich wyglądem, ale i systemem naliczania punktów, a to bardzo ważne, zwłaszcza przy zadaniach otwartych.
Nauka w pojedynkę czy w grupie?
Maturzyści chętnie korzystają z dodatkowych zajęć przygotowujących do egzaminu dojrzałości. I jest to jak najbardziej słuszne. Jeśli tylko masz taką możliwość, to z niej skorzystaj. Nic jednak nie zastąpi pracy własnej. Nie wystarczy sama obecność na zajęciach, jeśli w domu nie powtarzasz materiału. Chcesz mieć pewność, że dobrze go przyswoiłeś? Poproś kogoś z rodziny lub przyjaciół, aby Cię przepytał. Staraj się także tłumaczyć różne zagadnienia znajomym. Kiedy wyjaśniasz coś swoimi słowami, to łatwiej to zapamiętujesz.
Co pomoże w zapamiętywaniu?
Nauka do matury w dużej mierze polega na zapamiętywaniu. Daty, wzory, nazwiska – jest tego całkiem sporo. Jak to wszystko spamiętać? Możesz pomóc sobie różnymi ćwiczeniami. Istotna będzie też organizacja pracy. Poniżej kilka wskazówek, które zwiększają efektywność nauki!
• Co 60 minut zmieniaj przedmiot, którego się uczysz! Możesz to robić także co 45 minut. Dzięki temu Twój mózg nadal będzie pracował na wysokich obrotach.
• Nie zapominaj o przerwach! Po każdej turze zrób ok. 10 minut przerwy.
• Wyłącz telefon i inne sprzęty. Uporządkuj miejsce, w którym będziesz się uczyć. W innym przypadku Twój mózg otrzyma sygnał, że musi włączyć tryb podzielnej uwagi.
• Przewietrz pomieszczenie, w którym będziesz się uczyć. Mózg potrzebuje dostępu do świeżego powietrza.
• Korzystaj z wykresów, diagramów i karteczek. Czytaj na głos. Sposób nauki powinien być zróżnicowany.
Pamiętaj o odpoczynku! Przemęczony umysł pracuje gorzej, dlatego nie poświęcaj każdej wolnej chwili na naukę. Wystarczą 2 godziny dziennie w trakcie, których powtórzysz materiał z dwóch przedmiotów. Zacznij naukę już teraz. Od wyniku matury zależy to, na jakie studia się dostaniesz!