Blog
11 pewnych zasad dobrze podjętej decyzji o wyborze studiów
11 pewnych zasad dobrze podjętej decyzji o wyborze studiów

Każdy maturzysta jednym tchem może wymienić kilkanaście lub kilkadziesiąt kierunków studiów, jakie można wybrać w Polsce. Większość absolwentów szkół średnich zna takie nazwy kierunków studiów jak marketing i zarządzanie, medycyna, prawo, psychologia. Można studiować geografię, matematykę, fizykę i języki obce. Czy wiecie jednak, że w Polsce możliwości dla przyszłych studentów to kilkaset tych popularnych ale także i całkiem nieznanych kierunków studiów? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i złożysz dokumenty na wybraną uczelnię, przeczytaj nasz absolutnie niezawodny poradnik o tym, jak dobrze wybrać przyszły zawód i cieszyć się przez całe dorosłe życie pracą, którą będziecie kochać. Zaczynamy!

Krok 1 – zapytaj mamę! XD

Nie, to nie żart. Oczywiście na studia wybierasz się już jako osoba dorosła, pełnoletnia i jest to Twoja samodzielna decyzja… jednak bez względu na to, jakie relacje łączą Ciebie i twoich rodziców, po prostu wysłuchaj uważnie co mają do powiedzenia. Nie musisz wdrażać w życie ich porad w 100% ale uwierzcie, rodzice to naprawdę osoby które znają Was jak nikt. Znają Wasze mocne strony, talenty i kompetencje.

Krok 2 – zapytaj babcię!

To… to także nie jest żart. Babcia, dziadek i każda inna osoba z rodziny może pomóc w wyborze studiów. Jak? Ano tak, że może opowiedzieć Wam jakie talenty mieli w waszej rodzinie Twoi krewni… a talenty są często dziedziczne. Kiedyś kochałaś rysować i nagle babcia Ci opowiada, że Twój pradziadek był znanym warszawskim rysownikiem… Czyż to nie jest dobry trop w poszukiwaniu wymarzonej pracy i wymarzonych studiów? 🙂 Praca zawodowa członków Twojej rodziny może być dla Ciebie inspiracją i bardzo dobrą podpowiedzią.

Krok 3 – odszukaj pamiętniki i pamiątki z piwnicy

Mama, babcia, pamiątki z piwnicy… Czy to na pewno poradnik dotyczący wyboru studiów? Tak, nie zabłądziłeś. Zanurzcie się w odmętach Twojego dzieciństwa i zastanów się, co kochałaś / kochałeś robić w przedszkolu i szkole podstawowej. Bardzo często już w pierwszych latach życia dają o sobie znać nasze wrodzone talenty i zainteresowania, które czasem z powodu sytuacji życiowej, zdrowotnej czy rodzinnej nie były rozwijane. Jeśli jesteś maturzystą – nic straconego, masz jeszcze czas nadrobić zaległości. Poszperaj w rodzinnych pamiątkach, może znajdziesz swoje rysunki z przedszkola lub własny pamiętnik? To skarbnica wiedzy o Tobie i Twoich pasjach!

Krok 4 – nie rozmawiaj z przyjaciółmi XD

Chcesz wybrać się na studia z kolegą? Planujecie wspólnie studia z przyjaciółką? Uwaga, to nie jest najlepszy pomysł! Istnieją naprawdę małe szanse na to, że i Ty, i Twój przyjaciel macie wspólne talenty i pasje… a jeśli tak, to za 5 lat tylko jedno z Was będzie mieć pracę pełną pasji i radości. Jeśli naprawdę nie wyobrażasz sobie, że po maturze drogi Twoje i Twojego przyjaciela rozejdą się, pomyślcie nad studiami w jednym mieście i na przykład wspólne zamieszkanie w jednym akademiku, jednak kierunek studiów musisz wybrać tylko zgodnie z Twoimi zainteresowaniami.

Krok 5 – daj sobie czas!

Nie musisz iść na studia zaraz po maturze. Serio! Miliony osób na całym świecie podejmują studia w wieku 30 a nawet 40 lat. Oczywiście, jeśli wiesz co chcesz studiować i masz ku temu warunki i możliwości, warto podjąć studia zaraz po maturze. Jeżeli jednak potrzebujesz troszkę czasu do namysłu, daj sobie ten czas. Zaraz po maturze możesz podjąć pracę, która także może być dla Ciebie cenną wskazówką na temat tego co umiesz i lubisz robić, a do czego się kompletnie nie nadajesz. Pamiętaj, lepiej stracić rok, niż całe zawodowe życie męczyć się w pracy, której nie jesteś w stanie pokochać!

Krok 6 – zanurz się w Facebooka…

Chcesz zostać na przykład weterynarzem i szukasz naprawdę rzetelnej wiedzy na temat tego, jak wygląda praca weterynarza? Nikt nie opowie Ci o tym lepiej niż… weterynarze. Wejdź na Facebooka, wpisz w wyszukiwarkę nazwę Twojego wymarzonego zawodu, a następnie kliknij “grupy”. Tak odnajdziesz na Facebooku grupy osób, które studiują taki kierunek lub już pracują w wybranym zawodzie. Dołącz do grupy, a gdy administratorzy zaakceptują Twoją prośbę, napisz post. Przedstaw się, napisz że jesteś w szkole średniej i szukasz informacji o pracy w wybranym zawodzie. Jeśli będziesz uprzejmy i kulturalny, na pewno spotkasz się z życzliwością grupy, która pomoże Ci w rozwianiu Twoich wątpliwości.

Krok 7 – wyjdź z domu

W internecie odnajdziesz oczywiście dziesiątki cennych kontaktów i porad, ale świat rzeczywisty nadal jest źródłem cennych, a może i najbardziej cennych informacji o świecie:) Trzymając się przykładu weterynarza, jeśli tylko masz w sobie odwagę, odwiedź najbliższe punkty weterynaryjne i poproś o chwilkę rozmowy pracujące tam osoby. Jeśli zdradzisz im, że marzysz o pracy jako weterynarz, osoby te na pewno chętnie odpowiedzą na Twoje pytania… a może będzie to Twoje miejsce przyszłej pracy? 🙂

Krok 8 – zrób test kompetencji

Test kompetencji to odpowiadanie na różne pytania, które mają na celu ustalenie do jakiej pracy najbardziej się nadajesz. Takie testy dostępne są w internecie. O udostępnienie takich testów możesz także zapytać swojego szkolnego wychowawcę, szkolnego pedagoga lub w Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Twoim mieście. Wyniki testu mogą być dla Ciebie cenną podpowiedzią w jakiej pracy sprawdzisz się najbardziej.

Krok 9 – zapoznaj się z ofertami uczelni

Strony internetowe uczelni to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat oferowanych tam kierunków. Na stronach uczelni znajdziesz opis kierunku, jaką można później wykonywać pracę, ale nawet jakie konkretnie przedmioty pojawią się na wybranym kierunku.

Krok 10 – weryfikacja talentu

Piszesz, malujesz, tańczysz, śpiewasz? Zanim zainwestujesz pięć lat studiów w swój talent, upewnij się, że świat zachwyci się nic co najmniej tak bardzo, jak twoja mama i babcia:) Słowem – pokaż swoje kompetencje światu, a najlepiej – fachowcom. Oczywiście przed rozpoczęciem studiów trudno być “wirtuozem” w swojej dziedzinie, ale pewne predyspozycje fachowcy dostrzegą już w maturzyście:)

Krok 11 – porozmawiaj ze sobą

No dobrze. Była już rozmowa z mamą, babcią i szkolnym pedagogiem. Co jednak o tym wszystkim sądzisz Ty sam? To nie babcia przeżyje za Ciebie Twoje życie. Po tych wszystkich rozmowach, testach, pytaniach… decyzję podejmujesz tylko Ty. Wybierz zawód, który będziesz kochać, a każdy dzień pracy nie będzie smutną koniecznością, a pełną satysfakcji radością.

Twoje życie jest… tylko Twoje:)

fot. Andrea Piacquadio/Pexels