fbpx
Blog
Diagnostyka kosmetologiczna absolutny wymóg czy kaprys w procedurach zabiegowych? Czyli jakiej wiedzy nie może zabraknąć na studiach na kierunku kosmetologia.
Diagnostyka kosmetologiczna absolutny wymóg czy kaprys w procedurach zabiegowych?  Czyli jakiej wiedzy nie może zabraknąć na studiach na kierunku kosmetologia.

Kosmetologia to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin, co roku próg uczelni Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie przekracza kilkuset maturzystów, pragnących zdobyć wykształcenie w zawodzie kosmetologa. Czy kosmetologia jest ciekawa? Jeśli ktoś lubi pracować z ludźmi, to tak. Czy jest pełna wyzwań? Owszem, każdy przypadek jest inny, więc każdy jest wyzwaniem, nie ważne czy kosmetolog pracuje w zawodzie rok, dwa czy dwadzieścia lat. Czy jest trudna? Chwilami tak, ponieważ kosmetolog musi posiąść bardzo dużo wiedzy, aby sprawnie, prawidłowo i bezbłędnie ocenić stan skóry swojego klienta i znaleźć rozwiązanie na problem, z którym ta skóra się boryka.

Prawidłowo poprowadzona terapia kosmetologiczna wymaga wiedzy, rozwagi, pokory, a przede wszystkim prawidłowego zdiagnozowania problemu. Dlatego, naukę na kierunku kosmetologia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, student rozpoczyna od przedmiotów tj. aparaturowa diagnostyka skóry, włosów i paznokci, oraz dermokonsultacje i poradnictwo kosmetyczne. Jeszcze dwadzieścia lat temu diagnostyka kosmetologiczna opierała się jedynie na badaniu palpacyjnym i obejrzeniu skóry tzw. „gołym okiem”. Obecnie kosmetolog ma do dyspozycji zaawansowane narzędzia diagnostyczne, które pozwalają wychodzić naprzeciw wymagającym i świadomym potrzeb swojej skóry klientom, którzy mając dzisiaj nieograniczony dostęp do informacji są lepiej wyedukowani, a to wiąże się z większymi oczekiwaniami wobec pracy kosmetologa.

Nowoczesny gabinet kosmetologiczny to nie tylko zabiegi relaksacyjne i upiększające, to miejsce, do którego przychodzi osoba, poszukująca prawidłowego rozpoznania problemu z jakim się boryka, prawidłowej diagnostyki i wreszcie skutecznej terapii. Nie ma możliwości poprowadzenia prawidłowej, skutecznej, a przede wszystkim bezpiecznej terapii kosmetologicznej bez prawidłowo przeprowadzonego wywiadu kosmetologicznego oraz zaawansowanej diagnostyki.

Wywiad kosmetologiczny jest niczym szczera rozmowa, stąd powinien odbywać się w komfortowych warunkach, bez obecności osób postronnych (innych klientów lub pracowników gabinetu kosmetologicznego). W czasie wywiadu kosmetolog powinien zadać szereg pytań i uzyskać na nie wyczerpujące odpowiedzi. Są to pytania począwszy od stosowanej pielęgnacji domowej, dotychczasowych zabiegów kosmetologicznych jakim poddał się klient w ostatnim czasie, ale również przebytych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej oraz leczniczej. Kosmetolog, powinien zapytać również o nawyki żywieniowe, które mają przecież ogromne znaczenie w niektórych przypadłościach skórnych. Nie mniej ważne są prowadzone terapie farmakologiczne oraz wyniki ostatnich badań diagnostycznych.

Kolejnym krokiem jest diagnostyka palpacyjna i dotykowa. To rodzaj subiektywnej oceny stanu skóry, kosmetolog ogląda skórę uważnie pod lampą lupą, z bezcieniowym światłem i szkłem powiększającym, bada jej strukturę, gładkość, sprężystość, oraz wszelkie zmiany w jej zabarwieniu. Wszelkie zauważone cechy, skrupulatnie zapisuje w karcie diagnostycznej, która jest podstawowym narzędziem w pracy z klientem.

Po wstępnej diagnostyce palpacyjnej i dotykowej, kosmetolog sięga po profesjonalną aparaturę diagnostyczną, jej użycie wymaga wiedzy z zakresu obsługi oraz umiejętność odczytania zaobserwowanych obrazów i parametrów. Studenci na kierunku kosmetologia w WSIiZ w Warszawie, w pierwszej kolejności uczą się pracować z Lampą Wooda, to pierwsze narzędzie stosowane od wielu lat zarówno przez lekarzy dermatologów, jak i kosmetologów. Niestety wciąż wielu specjalistów nie potrafi prawidłowo się nim posługiwać, dlatego też, Uczelnia kładzie szczególny nacisk na naukę pracy tym urządzeniem. Dzięki czemu, przyszły kosmetolog potrafi prawidłowo ocenić między innymi intensywność i głębokość wszelkich zmian pigmentacyjnych na skórze. Do diagnozowania wszelkich znamion występujących na skórze, student poznaje dermatoskop, dzięki temu, będzie mógł w przyszłości ocenić ewentualne zagrożenia wynikające z odstępstw w obrazie skóry i skierować swojego klienta do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie. Obok wymienionych już urządzeń, nie można nie wspomnieć o takich urządzeniach jak korneometr do badania stopnia nawilżenia skóry, sebumetr do badania stopnia natłuszczenia, kutometr do mierzenia stopnia elastyczności skóry, co ma szczególne znaczenie w zabiegach mających na celu spowolnić procesy starzenia oraz zniwelować ich skutki na skórze.

Wymienione powyżej sposoby diagnostyki skóry to tylko niektóre z narzędzi jakimi posługuje się kosmetolog w swojej pracy. Bez wiedzy na temat ich działania i umiejętności posługiwania się nimi, kosmetolog nie ma możliwości być doskonałym w swojej profesji terapeutą, nie osiągnie sukcesów w pracy ze swoimi klientami, a tym samym nie zdobędzie ich zaufania i zadowolenia z dobrze wykonywanego zabiegu.

W jaki sposób przeprowadzić prawidłowy wywiad kosmetologiczny, na co zwrócić uwagę, o co zapytać, po jakie narzędzia diagnostyczne sięgnąć w konkretnych przypadkach, tego student uczy się już od pierwszego semestru na studiach w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, to podstawa do dalszej nauki prowadzenia skutecznej i bezpiecznej terapii.

Pamiętaj, dobry kosmetolog to specjalista, który posiada wiedzę i umiejętności, które zdobywa podczas lat nauki na studiach, oraz rozwija na drodze dalszego dokształcania, na studiach podyplomowych i profesjonalnych szkoleniach.


mgr Patrycja Marciniak
Wykładowca i Koordynator kierunku kosmetologia na studiach I i II stopnia