Blog
Jak efektywnie uczyć się do matury? 9 kroków jak zdać egzamin!
Jak efektywnie uczyć się do matury? 9 kroków jak zdać egzamin!

O tym, jak się uczyć do matury, można byłoby napisać dziesięć książek… ale Ty oczywiście nie masz za dużo wolnego czasu, bo… musisz się uczyć do matury XD Właśnie dlatego powstał TEN tekst; aby w jak najkrótszej i najprostszej formie przekazać Ci najważniejsze informacje dotyczące efektywnego uczenia się. Bez zbędnego przedłużania – zaczynamy!

1. Wyklucz choroby

Zanim zaczniesz się uczyć, zadaj sobie pytanie, w jakiej kondycji jest Twoja pamięć i koncentracja. Czy rodzice zwracają Ci uwagę, że często o czymś zapominasz? Czy masz wrażenie, że Twoja pamięć i koncentracja jest gorsza niż pamięć kolegów z klasy? Czy zawsze zapominasz kluczy, rękawiczek lub zadania domowego? Jeśli tak, być może powinieneś skonsultować się z lekarzem. Czasem zaburzenia pamięci wynikają z takich problemów zdrowotnych jak depresja, ADHD czy zaburzenia hormonalne, na przykład zaburzenia pracy tarczycy. W przypadku zaburzeń pamięci i koncentracji, pomocy możesz szukać u szkolnego pedagoga, lekarza pediatry, neurologa, psychologa, psychiatry oraz endokrynologa.

2. Stwórz dobry plan

Największe szanse na sukces ma ten, kto ustalił sobie dobry plan. Chaotyczna nauka bez dobrego planu na pewno nie przybliży Cię do wymarzonego celu, jakim jest zdana matura. Taki plan możesz napisać sam lub z kimś. Na spokojnie i rzeczowo przeanalizuj to, ile masz nauki i ile czasu. Jeśli na przykład masz 10 miesięcy na powtórzenie wiedzy z podręcznika, który ma sto stron, rozpisz sobie powtarzanie dziesięciu stron w miesiąc. Jeśli zrobienie planu jest dla Ciebie trudne, poproś o pomoc rodziców, szkolnego pedagoga, starsze rodzeństwo lub wychowawcę w szkole.

3. Wysypiaj się

Gdybyś w swoich przygotowaniach do matury miał w swoich nawykach zmienić tylko jedną rzecz, która ma poprawić twoje zdolności do uczenia się i zapamiętywania, powinno to być zadbanie o to, abyś przed nauką był wyspany. Niewyspany człowiek ma kilkukrotnie mniejsze zdolności uczenia się, niż ktoś, kto wstał z łóżka wypoczęty i pełen sił do życia. Jeśli wracasz ze szkoły zmęczony i senny, lepiej przespać się chociaż pół godziny i wtedy zacząć naukę, niż bezskutecznie siedzieć nad książkami do nocy. Wykorzystaj także dobrze weekendy, czyli czas, gdy możesz się wyspać. W sobotę i niedzielę, po dobrze przespanej nocy, zjedz odżywcze śniadanie i zabierz się do nauki. Przygotowania do matury wcale nie muszą zajmować setek godzin, jeśli do nauki będziesz się zabierać po dobrze przespanej nocy.

4. Nie jedz byle czego!

Wyobraź sobie, że ktoś wlewa do baku samochodu – zamiast paliwa – zwykłą wodę i oczekuje, że samochód ruszy z miejsca. Szaleństwo? No właśnie. Samochód, aby mógł jeździć, potrzebuje paliwa. Podobnie jest z człowiekiem i naszym mózgiem. Dostarczanie do organizmu nieodpowiednich płynów i nieodpowiedniego pożywienia jest takim samym szaleństwem, jak nalanie zwykłej wody do baku w samochodzie zamiast prawdziwego paliwa.

Samochód potrzebuje benzyny, gazu lub ropy… a czego potrzebuje Twój mózg abyś efektywnie mógł się uczyć i zapamiętywać? Produkty, które najbardziej pomogą uczącym się maturzystom to jajka, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, ryby, czekolada i zielona herbata.

5. Stwórz motywację

No dobrze. Wykluczyliśmy choroby. Wyspaliśmy się, zjedliśmy zdrowe śniadanie, mamy napisany dobry plan nauki na cały rok… ale czy tak naprawdę wierzysz, że uda ci się zdać maturę? Wiara we własne siły to klucz do sukcesu! Wypisz na kartce wszystkie swoje życiowe sukcesy. Udało ci się ubłagać mamę aby zgodziła się na psa? Brawo! To jest twój sukces! Wygrałaś szkolny konkurs plastyczny? Gratulacje! Zdarzyło ci się dostać czwórkę lub piątkę ze sprawdzianu? Super! Na tych najmniejszych nawet sukcesach powolutku buduj swoje poczucie własnej wartości. Staraj się w internecie znaleźć filmiki o motywacji, jak ją budować i wzmacniać. Musisz chcieć i musisz wierzyć w sukces!

6. Wybierz dla siebie miejsce nauki

Jeden z ostatnich punktów przygotowań to krótka analiza twojego miejsca nauki. Jeśli uczysz się w domu, pokój nauki musi być wywietrzony. Spróbuj ocenić, w jakim miejscu twoja nauka jest najbardziej efektywna. Może najlepiej ci pójdzie w parku lub w czytelni? Każda osoba jest inna i dla każdej z nich inne miejsce będzie optymalne do nauki. Ktoś lubi uczyć się w grupie w miejscu publicznym, a ktoś inny sam, w zaciszu swojego pokoju.

7. Zaplanuj czas nauki i przerwy

Chyba jesteś już gotów do efektywnej nauki. Czas start! Czas… no właśnie… jak długo się uczyć? Specjaliści polecają, aby uczyć się maksymalnie godzinę i po niej robić ok. 15 minut przerwy. System szkolny jest zbudowany właśnie na zasadzie lekcji i przerw i wynika właśnie z tego, że przerwy poprawiają nasze zdolności do uczenia się.

8. Walcz z nudą!

Godzina nauki i kwadrans przerwy to dobry plan… ale ucząc się cały dzień jednego przedmiotu nasz mózg zaczyna czuć nudę i… przestaje przyswajać nowe informacje. Nie ucz się więc cały dzień jednego przedmiotu, ale staraj się urozmaicać naukę. Sięgnięcie po inny podręcznik będzie dla twojego mózgu takim nowym impulsem, który go pobudzi do większej aktywności.

9. Wybierz dobre dla Ciebie techniki uczenia się

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Każdy człowiek jest inny i dla każdego z nas inna technika uczenia się będzie optymalna. Pamiętaj, że samo odczytywanie wiedzy z podręcznika to najmniej efektywna technika uczenia się. Chcesz coś zapamiętać? Przetwórz daną partię wiedzy na coś. Na cokolwiek. Na notatkę, obrazek, plakat, ściągę, wierszyk, piosenkę. Możesz także uczyć się, wykorzystując nowoczesne pomoce naukowe, np. oglądając filmy edukacyjne. Do dyspozycji masz też ebooki, audiobooki, a nawet gry edukacyjne!

Matura to zadanie, z którym jest w stanie poradzić sobie każdy uczeń szkoły średniej, który dotrwał do klasy maturalnej. Wystarczy dobry plan, wiara i silna motywacja i na pewno się uda. Powodzenia!

 


fot. Andrea Piacquadio