Blog
Jak wybrać przedmioty do egzaminu maturalnego?
Jak wybrać przedmioty do egzaminu maturalnego?

Język polski, matematyka i język obcy – z niektórych przedmiotów maturalnych nie możesz zrezygnować. Przedmioty dodatkowe możesz jednak wybrać sam, tak samo jak poziom ich trudności – podstawowy czy rozszerzony. Tylko, które wybrać? Czym kierować się podczas wyboru? Jaka ilość będzie optymalna? Dowiesz się, jak wybrać przedmioty do egzaminu maturalnego.

Nie zwlekaj z wyborem przedmiotów maturalnych

Zapewne uczysz się w klasie licealnej lub technicznej o konkretnym profilu czy specjalizacji. Oznacza to, że niektóre przedmioty w toku Twojej edukacji są nieco istotniejsze niż pozostałe. Dla przykładu w klasie humanistycznej, więcej czasu poświęcisz na naukę języka polskiego i historii niż w klasie informatycznej. Co to dla Ciebie oznacza? Już na starcie masz większe szanse na zdanie rozszerzonej matury z polskiego niż nawet podstawowej z chemii.

Decyzję o wyborze przedmiotów maturalnych warto podjąć jak najwcześniej. Jeśli jesteś w klasie humanistycznej, ale już wiesz, że chcesz zdawać chemię na maturze, to zacznij uczyć się jej już teraz. Nagła zmiana przedmiotów zazwyczaj nie kończy się dobrze. Nerwy, szybkie tempo nauki robią swoje.

Na jakie studia się wybierasz?

Nie każdy maturzysta wie, co chce studiować ani tym bardziej, jaki zawód go interesuje. Niekiedy wybór ścieżki edukacji, jak i tej zawodowej bywa bardzo trudno. Tak wiele osób nie pracuje przecież w wyuczonym zawodzie. Musisz jednak podjąć konkretną decyzję. Każda z uczelni na danym kierunku studiów, bierze pod uwagę inne przedmioty w procesie rekrutacji. Aby dostać się na prawo, powinieneś zdawać na maturze WOS lub historię. A może jednak chcesz studiować zarządzanie? Wówczas lepszym wyborem będzie matematyka, a nawet geografia. A co z medycyną? W tym przypadku w grę wchodzi głównie biologia. Musisz jednak wiedzieć, że dobry wynik na egzaminie maturalnym z niektórych przedmiotów, otwiera Ci furtkę na większą liczbę kierunków studiów. Zalicza się do nich m.in. biologia.
Będzie brana pod uwagę nie tylko na medycynie, biotechnologii. fizjoterapii, ale również na pedagogice czy pracy socjalnej. Podobnie będzie z wiedzą o społeczeństwie. Dobry wynik z tego przedmiotu może zapewnić Ci miejsce na prawie, filologii polskiej, socjologii, a nawet psychologii czy administracji i bezpieczeństwie narodowym. Także matematyka może sprawić, że dostaniesz się na ekonomię, informatykę, budownictwo, architekturę, a niekiedy nawet… na prawo!

Nie jesteś pewien, jaki kierunek studiów wybrać? Określ swoje zainteresowanie.

Z pewnością łatwiej będzie wybrać Ci grupę kierunków, która Cię interesuje. Porównaj wymagania rekrutacyjne. Które przedmioty najczęściej są brane pod uwagę? Wybierz dwa z nich. Jeśli dwa to za dużo, postaw na jeden z nich. Pamiętaj, że masz 5 lat od pierwszego podejścia do matury, aby uzupełnić swoje wyniki. Możesz poprawić egzaminy, które poszły Ci kiepsko bądź zdać egzamin z kolejnego przedmiotu.

Poziom podstawowy czy rozszerzony?

Zwróć uwagę na przelicznik uczelni, na którą aplikujesz. Może się okazać, że wybór egzaminu z danego przedmiotu na poziomie podstawowym od razu Cię dyskwalifikuje. Dlaczego? Najczęściej przedmiot podstawowy jest przeliczany w następujący sposób: każdy 1 punkt procentowy to 0,60-0,65 punktu. W przypadku egzaminu rozszerzonego zaś proporcja ta wynosi 1:1.
Jeśli nawet zdasz egzamin na podstawowy na 100% to możesz otrzymać maksymalnie 60-65 punktów. Próg zdawalności, na niektóre kierunki zaczyna się natomiast od 70 punktów, co pokazuje, że lepiej zdać poziom rozszerzony na 70% niż podstawowy na 100%.
Rozumiesz już tą zależność?
Kieruj się także zainteresowaniami. Zdecydowanie łatwiej uczyć się przedmiotów, które Cię pasjonują niż usilnie wkuwać te, które są dla Ciebie zwyczajnie nudne.

(ks)InformatorSzkolny.com (c)