Blog
Kariera Influencera-cała prawda o pracy w mediach społecznościowych
Kariera Influencera-cała prawda o pracy w mediach społecznościowych

Zastanawiasz się nad karierą influencera w social mediach?

Zgarnąć 100 tysięcy złotych za zrobienie sobie zdjęcia z lakierem do paznokci? Każdy by chciał, prawda? Spać do trzynastej i żyć z pisania postów i robienia słit foci! Uwaga! Chcesz zrezygnować z matury, nauki i studiów, bo karierę chcesz robić na Tik Toku? Ryzykowny temat. Przeczytaj lepiej nasz poradnik, aby nie zostać trzydziestoletnim bezrobotnym który mieszka u mamusi.

Czy to fejk?

Gdy powiesz cioci lub babci, że marzysz o karierze w internecie, zapewne usłyszeć możesz od członków rodziny, że to niemożliwe zarabiać pieniądze, siedząc w domu przed komputerem. Czy zatem praca influencera to fejk? Nie. To nie fejk. Naprawdę istnieją osoby, które na swojej działalności w sieci zgarniają naprawdę solidną wypłatę, czasem liczoną w setkach tysięcy złotych.

Na czym to polega kariera influencera?

Sposób pracy influencera zdefiniowany jest w samym słowie. Influencer to słowo pochodzące z języka angielskiego. Influence to wpływ, zatem influencer to osoba, która ma wpływ na inne osoby. Pewna grupa osób obserwuje influencera, ogląda jego aktywność w sieci, uznaje go za autorytet i dlatego influencer ma wpływ na swoich followersów, subskrybentów. Jeśli znana osoba poleci w swoim filmiku jakiś produkt, to bardzo prawdopodobne jest, że duża część obserwujących zakupi taki produkt, dla producenta jest to zatem skuteczna reklama tego, co wytwarza. Firma zatem płaci influencerowi, aby ten na przykład wypił w swoim filmiku znany napój lub ubrał bluzę określonej marki. Niektórzy złośliwie mawiają, że influencer to taki żywy chodzący słup ogłoszeniowy.

Ryzyka pracy w social mediach

Brzmi cudownie, prawda? Ubierasz bluzę znanej marki i tylko za to dostajesz ogromne pieniądze! Rzeczywistość nie jest jednak tak cukierkowa, jak wielu młodym osobom mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, nie tak łatwo zostać influencerem i mieć milion obserwujących na instagramie. Jak tego dokonać? Trzeba mieć naprawdę dobry pomysł na to, co chcesz umieszczać w sieci, aby internauci chcieli Twoje treści podać dalej i w ten sposób pomagać Ci zwiększać zasięgi. W polskim internecie są setki tysięcy kont, na których ktoś z mizernym skutkiem próbował zaistnieć w sieci. Konkurencja jest ogromna: wystarczy telefon z dostępem do internetu, aby tworzyć kontent… a to nie jedyne ryzyko porażki w tej branży.

Jeśli jesteś uważnym widzem tego, co dzieje się w polskim internecie, na pewno nie jeden raz byłeś świadkiem różnego rodzaju kompromitacji i nagłego załamania kariery. Gdy jesteś osobą znaną, popularną, każdy Twój ruch śledzą miliony osób, a wtedy każdy Twój błąd zobaczy cała Polska. Przypomnijmy sobie przykład Lorda Kruszwila, którego spektakularna kariera skończyła się równie spektakularnie, a osoby z jego zespołu mają dziś problemy z wymiarem sprawiedliwości za głośny filmik, w którym namawiali niepełnosprawną osobę do wykonywania przed kamerą kompromitujących czynności.

Kolejne ryzyko pracy w social mediach to ryzyko wykonania działań, które zostaną uznane za sprzeczne z prawem, jak chociażby sprawa logotypu Wersow, które okazało się plagiatem. Jeśli chcesz działać w social mediach, musisz wiedzieć co jest dozwolone, a co zakazane. Przed użyciem internetu skonsultuj się zatem z adwokatem XD

Rodzaje influencerów – platformy

Wszystkie osoby, które nazwać możemy influencerami, działają na różnych platformach. Osoby tworzące vlogi i innego rodzaju filmiki działają oczywiście przede wszystkim w serwisie Tik Tok, ale nadal także YouTube. Jeśli Twoja aktywność to zdjęcia, pierwszym naturalnym wyborem będzie Instagram. Facebook jest naturalnym kanałem dla wszystkich rodzajów treści, który może zastąpić, przynajmniej na początku, swego rodzaju witrynę www Twojej działalności w sieci.

Rodzaje influencerów – tematyka

No dobrze, wiesz już, gdzie możesz pozyskać obserwujących oraz jakie ryzyko niesie ze sobą praca influencera. Co jednak tak naprawdę chcesz umieszczać w sieci?

Jeśli posiadasz wiedzę lub doświadczenie w jakiejś dziedzinie, bardzo dobrym pomysłem będzie dzielenie się tą wiedzą z internautami. Przykładami osób – ekspertów mogą być takie konta jak Polimaty, Historia Bez Cenzury, Astrofaza i wiele innych kanałów eksperckich. Jeśli jesteś w czymś dobry – pochwal się tym światu! Możesz tworzyć wartościowe treści dotyczące polityki, gotowania, turystyki, naprawiania samochodów, ekologii, opieki nad chomikami i tak naprawdę dotyczące każdej dziedziny ludzkiej aktywności. Może nie jesteś ekspertem, ale dobrze umiesz w żarty i dowcipy? Świetnie! Świat potrzebuje uśmiechu, radości i wszystkiego, co poprawia nam humor! Twórz zatem zabawne memy, podcasty i vlogi! Działaj!

Prawda albo komercja

Nie wszystko w polskim internecie wygląda jednak tak pięknie… Istnieje wiele kont, które sprawiają wrażenie, jakby powstały wyłącznie dla zarobienia jak największych pieniędzy bez względu na jakość i wartość samych treści. Jest to być może sposób na to, aby kupić dom za siedem milionów, ale nie polecamy iść tą drogą. Lepiej tworzyć naprawdę wartościowy kontent i pracować w sieci przez lata, niż zabłysnąć i zgasnąć szybko jak wypalający się w atmosferze meteoryt.

rodzaje infuencerów – forma wypowiedzi

Poza tematyką Twoich treści jest jeszcze forma. Możesz pisać, tworzyć materiały obrazkowe (grafika, mem, zdjęcie), nagrywać materiały audio lub video. Każda z tych form wymaga innych kompetencji, talentów i sprzętu, dlatego sam musisz podjąć decyzję jakiego rodzaju treści chcesz publikować.

Infuencer na etacie?

Jeśli nawet jesteś utalentowanym grafikiem lub błyskotliwym komentatorem rzeczywistości, możesz mieć problem z uzyskaniem licznego grona followersów, to bowiem wymaga dziś naprawdę rzetelnej wiedzy marketingowej. Okazuje się, iż powstały specjalne agencje, które opiekują się influencerami i pomagają im zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości. Jeśli uważasz, że masz coś do powiedzenia lub pokazania światu, ale nie wiesz jak się przebić, spróbuj skorzystać z pomocy takiej agencji. Musisz jednak wiedzieć, że współpraca z agencją influence marketingu to nie tylko zalety. Podpisanie takiej umowy wiąże się z tym, iż część Twojego wynagrodzenia będzie zyskiem agencji a nie Twoim.

Influencer emeryt

W porządku. Rzuciłeś studia na I semestrze, aby zostać królem Tik Toka. Czy pomyślałeś jednak, że taka kariera nie będzie trwać wiecznie i za 5 lat przyjdą inni, młodsi, a rynek po prostu znudzi się Twoimi treściami? Dlatego właśnie warto iść na studia i zadbać o porządne wykształcenie, by mieć pracę także wtedy, gdy Twoja kariera na insta nagle zgaśnie. Nigdy nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Szalej w sieci, ale zadbaj też o zawód, który da Ci zysk do emerytury.

Kariera Influencera-cała prawda o pracy w mediach społecznościowych