Blog
Akademik czy stancja – co lepiej wybrać?
Akademik czy stancja – co lepiej wybrać?

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami – jeżeli dopiero zaczynasz swoją studencką przygodę zapewne nie możesz się już doczekać inauguracji. Dzisiaj zastanowimy się nad dosyć prozaicznym aspektem życia studenckiego, czyli nad mieszkaniem. Jeśli jesteś zaprawionym w boju studentem, zapewne masz już lokum i teoretycznie nie musisz się zastanawiać, czy wolisz mieszkać na stancji czy też jednak w akademiku. Z drugiej strony możesz chcieć zmienić swoje miejsce zamieszkania, więc oczywiście ten wpis będzie przydatny i w tym wypadku.

Odwieczna walka między akademikiem a stancją

Studenci podzieleni są na dwa obozy. Jedni twierdzą, że nie ma prawdziwego studiowania bez akademika. Inni cenią sobie spokój i komfort wynajmowania pokoju lub całego mieszkania. Jeszcze inni idą na kompromis – wynajmują duże mieszkania wraz ze znajomymi lub obcymi sobie osobami – takie rozwiązanie zdaje się łączyć towarzyski aspekt akademika wraz z nieco większą dozą prywatności i swobody stancji.

Zawsze warto patrzeć przede wszystkim na swoje oczekiwania i możliwości – przede wszystkim te finansowe. Nie da się ukryć, że to właśnie koszta utrzymania najczęściej decydują o tym, gdzie mieszkamy na studiach. Co jest zatem tańsze? Zdecydowanie akademik. Niska cena idzie jednak w parze z pewnymi niedogodnościami. Jakimi?

Mieszkanie w akademiku wiąże się często z dosyć ciasnym pokojem, koniecznością dzielenia kuchni a nawet łazienki z obcymi dla nas osobami. Wiele słyszy się o niekończących się imprezach w pokojach (choć dla niektórych osób może być to zaleta), więc musisz liczyć się z hałasem. Krążą także legendy o regulaminie, który ponoć nie zezwala na wprowadzanie gości – to oczywiście lekka przesada. Odwiedziny są dozwolone – w końcu akademik to nie więzienie. Ponadto, jeśli dobrze żyjemy z osobami pracującymi w portierni, na pewno przymkną oko na nieco późniejsze wyjście naszego gościa.

Co zatem wybrać?

Wydaje się, że stancja jest lepszym choć droższym wyborem. Pamiętaj jednak o tym, że mieszkając w mieszkaniu w bloku również możesz mieć różnych sąsiadów (na przykład imprezowiczów). Niekiedy tańsze mieszkania czy pokoje znajdują się na obrzeżach miasta, więc możesz mieć trudniejszy dojazd na uczelnię.

Trzeba też pamiętać o tym, że wiele zależy od miasta, w którym zamierzasz podjąć studia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o studiach w różnych miejscowościach w Polsce, zapoznaj się z naszą stroną internetową:

studia Białystok
studia Bydgoszcz
studia Gdańsk
studia Kraków
studia Lublin
studia Łódź

Akademik czy stancja – co lepiej wybrać