Czy Łódź to dobre miejsce dla studentów?

Łódź to miasto położone w centralnej Polsce, które od kilku lat przeżywa renesans. Dawniej kojarzone głównie z przemysłem i szarymi uliczkami, teraz nabiera zupełnie innych barw. A jak wygląda tu oferta edukacyjna? O Szkole Filmowej w Łodzi słyszał zapewne każdy, a przynajmniej osoby, które interesują się sztuką. Studia w Łodzi to jednak nie tylko filmówka. Sprawdźmy zatem, czy Łódź to dobre miejsce dla studentów.

Studia w Łodzi, czyli jaki kierunek studiów wybrać?

W Łodzi mieści się wiele znakomitych uczelni. Wśród nich pierwsze miejsce bez wątpienia zajmuje Uniwersytet Łódzki, na którym znajduje się aż 13 wydziałów, w tym m.in. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej czy chociażby Prawa i Administracji. Łącznie oferuje aż 111 kierunków studiów. A to przecież dopiero jedna uczelnia! Gdzie jeszcze można studiować w Łodzi? Oczywiście nie zabraknie tu politechniki. Łódzka Politechnika składa się z 10 wydziałów i zapewnia ponad 60 kierunków studiów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza takie kierunki jak: elektronika, architektura, nanotechnologia, włókiennictwo, grafika komputerowa i wiele więcej. Co ciekawe, Politechnika Łódzka zapewnia także możliwość studiowania w języku
angielskim. Do dyspozycji studentów są następujące kierunki:

– Electronic and Telecommunication Engineeringopens
– Energy System in the Built Environmentopens
– Human – Computer Interactionopens
– Master in Mechanical Engineeringopens i
– Master of Business Studiesopens
– Business Studiesopens
– Business and Technologyopens

Najbardziej rozsławiona w naszym kraju jest zdecydowanie Szkoła Filmowa w Łodzi. Proponuje ona maturzystom i studentom takie kierunki jak: reżyseria filmowa i telewizyjna, montaż filmowy, scenariopisarstwo, aktorstwo, sztuka operatorska i wiele więcej.

Życie studenckie w Łodzi

Wymienione wyżej uczelnie w Łodzi to oczywiście nie jedyne dostępne uczelnie. Poza szkołami publicznymi, mieści się tu również wiele uczelni prywatnych. Niemniej, maturzyści podejmujący decyzje o swojej przyszłości, skupiają się nie tylko na samej ofercie edukacyjnej. Młode osoby zwracają uwagę również na koszty życia w danym mieście,ofertę kulturalną czy wreszcie samą atmosferę miasta.

Co można powiedzieć o studiowaniu w Łodzi?

Zdecydowanie jest to miasto nastawione na rozwój, które stara się zerwać z łatką miasta przemysłowego, którego architektura jest dość monotonna i smutna. Odbywa się tu coraz więcej inicjatyw kulturalnych oraz społecznych, a przestrzeń miejska nabiera ciekawej formy, o czym świadczy odnowiona główna ulica i 4- kilometrowy deptak. Przede wszystkim zaletę Łodzi stanowi dobrze rozbudowana komunikacja – to aż 20 linii tramwajowych i ok. 100 autobusowych. Życie rozrywkowe toczy się tu głównie w centrum, czyli w okolicach ulicy Piotrkowskiej, ale i Manufaktury. Większość ciekawych wydarzeń odbywa się w Atlas Arena w Łodzi. Coroczną atrakcją przyciągającą osoby z całego kraju jest Light Move Festival, czyli festiwal świateł. Nie zabraknie także uwielbianych dni studenckich.

Pamiętajmy o tym, że niewątpliwie warto zapoznać się z tym, jakie kierunki studiów w Łodzi są dostępne oraz najbardziej popularne. Oprócz wyboru kierunku, który bez wątpienia jest niezmiernie istotny, należy również zapoznać się z ofertą poszczególnych uczelni. Niezależnie od tego, czy są to studia II stopnia, studia I stopnia, studia podyplomowe, jednolite studia magisterskie, studia stacjonarne, studia medyczne, studia niestacjonarne, studia jednolite magisterskie, studia artystyczne czy też studia realizowane niepublicznie – w każdej z tych propozycji istnieje wiele ciekawych ofert kierunków, na które z pewnością warto się zdecydować.

Czy studia mogą przyczynić się do znalezienia pracy zawodowej?

Jak najbardziej tak! Jeśli chcesz studiować musisz wiedzieć, że wybór uczelni jak i konkretnego kierunku ma realny wpływ nie tylko na najbliższe ścieżki kształcenia, ale również rynek pracy, który po ukończeniu studiów może okazać się dla nas interesujący. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w Internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego (m.in. jakie formy rozwoju poza edukacyjnego). Należy również zwrócić uwagę na profil uczelni, czy jest to np. uczelnia techniczna, uczelnia nauk społecznych, ekonomiczna, humanistyczna czy artystyczna. Te same kierunki oferowane są na różnych uczelniach. Łódź ma do zaoferowania nie tylko możliwość studiowania na Uniwersytecie Medycznym, wybierając kierunek lekarski, ale również uczelnie niepubliczne, łódzka filmówka, Wyższa Szkoła Informatyki, Wyższa Szkoła Biznesu, Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych, Wyższa Szkoła Kosmetyki bądź też możliwość studiowania na Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej lub Wyższej Szkole Sztuki.

Możliwość podjęcia własnej decyzji dotyczącej kierunku studiów i jednocześnie płynące z tego możliwości rozwoju to doskonały aspekt, który może w niewątpliwy sposób wpłynąć na naszą przyszłość. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu kierunku, którego ukończenie jest mile widziane na obecnym rynku pracy, wówczas warto sprawdzić popularne kierunki studiów i podjąć odpowiednią decyzję. W przypadku miasta jakim jest Łódź, istnieje wiele ciekawych i dających zachęcające perspektywy kierunków, na które warto się zdecydować. Łódzkie szkoły wyższe mają do zaoferowania wiele ciekawych propozycji, które są wybierane wśród wielu studentów wybierających właśnie uczelnie w Łodzi. Wybierając studia na Uniwersytecie Łódzkim czy też inne uczelnie publiczne, warto sprawdzić na czym dokładnie polegają poszczególne kierunki i co mają w swojej ofercie. Warto również zdecydować się na takie opcje jak studia Warszawa, studia Szczecin, studia Gdańsk, studia Kraków lub też studia Wrocław.

Czy warto wybrać takie kierunki studiów w Łodzi, które cieszą się największym zainteresowaniem?

Zasadniczo takiego rodzaju kierunków jest naprawdę sporo. Maturzyści coraz częściej decydują się na różne kierunki, które dopasowane są pod ich indywidualne preferencje i zainteresowania. Pójście do szkoły wyższej wiąże się nie tylko z nabyciem dużej ilości różnorodnej wiedzy, ale również zdobycia lepszych i obiecujących perspektyw zawodowych. Takie kierunki jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy też wiele innych kierunków, np. na takiej uczelni jak Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Polska Akademia Otwarta, Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu czy też chociażby Społeczna Akademia Nauk. Dodatkowo warto mieć świadomość tego, iż na przestrzeni wieków wiele się zmieniło w kwestii spraw uczelnianych, dlatego też sprawdzanie wszelkiego rodzaju aktualności dotyczących spraw studenckich z pewnością pomoże nam dokonać dobrego wyboru a także przyczynić się do poszerzenia wiedzy dotyczącej chociażby samego funkcjonowania poszczególnych uczelni wyższych.

Nie da się ukryć, że Łódź to miasto, na którego temat powstało wiele stereotypów. Jednak – jak to bywa ze stereotypami – takie powszechne opinie nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Łódź to przede wszystkim doskonała lokalizacja – w samym sercu Polski. Jednocześnie to duże miasto, które ma bogate zaplecze akademickie, ale również kulturowe i rozrywkowe co jest bardzo ważne dla młodych osób. To miasto skrywa również wiele unikalnych zabytków architektonicznych, ma również wspaniałe, zabytkowe centrum z słynną ulicą Piotrkowską, ale nie tylko. Łódź ma ogromny potencjał rozwojowy, dlatego można się spodziewać, że w ciągu kilku najbliższych lat zmieni się ogromnie – oczywiście na plus.

Już dziś może poszczycić się doskonale rozwiniętą infrastrukturą, a także niskimi w stosunku do innych miast akademickich cenami wynajmu mieszkań. Poza wspomnianymi już miastami, w których warto sprawdzić ofertę uczelnianą, można także wymienić studia Toruń, studia Poznań, studia Bydgoszcz, studia Białystok, bądź studia Lublin.

Łódź uczelnie – dodatkowe informacje

Decydując się na konkretną uczelnię, z pewnością należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów dotyczących tego, w jaki sposób dana szkoła wyższa funkcjonuje oraz co posiada w swojej ofercie i jakie inne szczegóły ma do zaoferowania swoim studentom. Co ciekawe, jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości kształcenia, ale nie wiesz w jaki sposób można to ocenić, wówczas z pomocą w tej kwestii służy Polska Komisja Akredytacyjna, czyli gremium eksperckie oceniające jakość kształcenia na polskich uczelniach. W Łodzi studia mają bez wątpienia bardzo dużo do zaoferowania.

Pamiętajmy jednak o tym, iż w przypadku najczęściej wybieranych uczelni, które dodatkowo cieszą się jednym z wyższych poziomów kształcenia, wówczas zazwyczaj nie tak łatwo jest się dostać, właśnie z uwagi na duże zainteresowanie. Jeśli planujesz uzyskać tytuł inżyniera bądź zapisać się na studia drugiego stopnia, sprawdź aktualne oferty i wybierz coś, co dopasowane jest do Twoich indywidualnych zainteresowań i preferencji, gdyż niewątpliwie nasze zainteresowania i preferencje są kluczowe przy wyborze studiów. Jednak ważne, żebyśmy posiadali obiektywną wiedzę na temat kierunku i przyszłego zawodu, na który chcemy się zdecydować. Zapoznanie się z obecną sytuacją na rynku pracy również może nam pomóc podjąć odpowiednią decyzję.