Studia w Poznaniu – co warto wiedzieć?

Stolica województwa wielkopolskiego to jeden z większych ośrodków studenckich w Polsce. Każdego roku studiuje tu ponad 100 tysięcy osób, z czego blisko 70% podejmuje naukę na studiach dziennych. Co przyciąga młodych ludzi do tego miasta? Na pewno będzie to duża ilość uczelni i kierunków spośród, których mogą wybierać. Ale nie tylko. Poznań to także tętniące życiem ulice i bogata oferta kulturalna.

Oferta edukacyjna w Poznaniu

Poznań to niezwykle rozbudowana oferta edukacyjna, zarówno jeśli wziąć pod uwagę studia humanistyczne, jak i kierunki ścisłe. Mieści się tu około 25 uczelni. Łącznie maturzyści do dyspozycji mają ponad 250 kierunków studiów. Jest zatem w czym wybierać. Jakie uczelnie cieszą się największą popularnością? Będzie to przede wszystkim:

  • Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza,
  • Wyższa Szkoła Handlu i Usług,
  • Uniwersytet Przyrodniczy,
  • Politechnika w Poznaniu,
  • Wyższa Szkoła Bankowa,
  • Uniwersytet Ekonomiczny,
  • Uniwersytet Medyczny.

 

To oczywiście nie wszystko. Maturzyści, którzy chcą rozwijać swoje zdolności muzyczne, mogą złożyć dokumenty na Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego. Znajduje się tu m.in. Wydział Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej. Znajdzie się także coś dla studentów, którzy wiążą swoją przyszłość ze sportem, czyli Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

 

Zdecydowana większość studentów kształci się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) – nawet co trzeci poznański student.

Poznań miasto doznań… studenckich?

Poznań określany bywa często jako “miasto doznań”. Już sama ta nazwa wskazuje na to, że w tym mieście nie można się nudzić. Tłumnie przybywają tu studenci, zarówno z kraju, jak również z zagranicy. A to w dużej mierze za sprawą takich programów jak Erasmus+. Dzięki niemu studenci mogą wyjechać na studia do innego kraju lub odbyć wolontariat za granicą. Erasmus składa się z kilku programów w tym: Młodzież w Działaniu, Tempus czy Uczenie się przez całe życie.

 

Poznań to także tętniące życiem miasto, gdzie odbywają się liczne imprezy. Wybrać można się do kina, teatru, klubu czy na koncert. Nie zabraknie zwłaszcza tych ostatnich. Poznań chętnie odwiedzają znani i lubiani artyści.

Dlaczego akurat studia w Poznaniu?

Poznańskie uczelnie mogą poszczycić się wysokim poziomem nauczania. Niemal każdego roku znajdują się w czołówce ogólnopolskich rankingów. Także i studenci z Poznania zajmują prestiżowe miejsca w konkursach o światowej randze, przykład stanowi chociażby Microsoft Imagine Cup. To zatem dobry wybór dla osób, którym zależy na zdobyciu wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Szczególnie, że studenci w Poznaniu mogą skorzystać z wielu programów stażowych oraz kształcić się pod okiem doświadczonych wykładowców.


Poznań to jednocześnie miasto, w którym wiele się dzieje. Wydaje się więc świetnym wyborem dla młodych i zdolnych maturzystów.

logo wseit informatorszkolny.com