Studia w Krakowie – czy to dobry pomysł?

Kraków to przez wiele osób miasto uważane za najpiękniejsze w Polsce. Bez wątpienia nie można odmówić mu uroku – panuje tu wprost niepowtarzalny klimat. Nie tylko atmosfera sprawia, że tak wiele osób decyduje się tu zamieszkać. Wielu młodych ludzi kusi także rozbudowana oferta edukacyjna. To w końcu w Krakowie mieści się rozsławiony na całą Europę Uniwersytet Jagielloński. Czy zatem warto studiować w Krakowie?

Studia w Krakowie – najpopularniejsze uczelnie

Kraków to drugi największy ośrodek akademicki w Polsce. Pod względem liczby studentów wyprzedza je jedynie Warszawa. Które uczelnie cieszą się tu największym zainteresowaniem? Będzie to:

Uniwersytet Jagielloński – studiuje tu ponad 35 tysięcy osób,
Akademia Górniczo-Hutnicza – liczba studentów wynosi ok. 22 tysięcy,
Uniwersytet Ekonomiczny – liczy nieco ponad 13 tys. studentów.
Jak zatem widać, zróżnicowanie jest dość duże, a UJ ma znaczną przewagę nad innymi uczelniami. Dlaczego? Zapewne z powodu prestiżu, ale i imponującej liczby kierunków.

Gdzie jeszcze można studiować w Krakowie?

Studia w Krakowie to nie tylko wspomniane wyżej uczelnie. W tym mieście jest ich o wiele więcej. Maturzyści zdobyć wykształcenie wyższe mogą również chociażby na Uniwersytecie Rolniczym, Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Pedagogicznym, Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, a także Akademii Sztuk Teatralnych. To oczywiście nie wyczerpuje pełnej listy szkół wyższych w Krakowie, co tylko pokazuje, ile możliwości zapewnia to miasto studentom.

Czy warto studiować w Krakowie?

Studia w Krakowie – to dobry, czy zły pomysł? Biorąc pod uwagę bogatą ofertę edukacyjną i prestiż tutejszych uczelni, śmiało można powiedzieć, że studia w Krakowie niosą ze sobą mnóstwo korzyści. I mowa nie tylko o różnorodności pod względem dostępnych kierunków. Kraków to także stolica kultury i sztuki. Niemal każdego miesiąca odbywają się tu liczne festiwale, koncerty, wernisaże i wiele więcej. To także tutaj naukę pobierało wielu znanych ludzi. Liczyć można również na wsparcie doświadczonej kadry.

Życie studenckie w Krakowie

O życiu studenckim w Krakowie krążą legendy. To miasto po zmierzchu nabiera zupełnie innego wymiaru, choć ulice są tu pełne niemal przez całą dobę i śmiało można powiedzieć, że poza turystami, wypełniają je ludzie młodzi, w tym oczywiście studenci. Liczne bary, puby, kluby, kina, kawiarnie – jest gdzie spędzać wolny czas.

W Krakowie niemal na każdym rogu spotkać można także studentów spoza Polski. Nierzadko przyjeżdżają tu w ramach wymiany studenckiej.

Choć ceny w Krakowie nie należą do niskich, to studia w tym mieście wybiera mnóstwo maturzystów. Nieco zaoszczędzić pozwolą liczne akademiki. Wyjątkowość tego miejsca przyciąga i to nie tylko Polaków. Jedno jest pewne – Krakowem łatwo się zauroczyć, a studia tutaj to dobry wybór, który pozwoli zdobyć solidną dawkę wiedzy, zwłaszcza gdy mowa o najbardziej prestiżowych uczelniach w mieście.

Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Dzięki temu być może będzie nam łatwiej wybrać określony kierunek studiów, a pamiętajmy o tym, że kierunków studiów jest naprawdę sporo. Chociaż dopiero już jako absolwenci będziemy doceniać łatwość znalezienia pracy, to i tak już dziś warto się nad tym zastanowić. W tym celu pomóc nam mogą najpopularniejsze kierunki studiów w ofercie uczelni wyższych w Krakowie. Jak zatem przeanalizować rynek pracy? Dynamizm zmian, jakie na nim zachodzą, sprawia, iż wybór właściwego kierunku studiów staje się bardzo trudny. Polecamy Ci zapoznanie się z listą najbardziej przyszłościowych zawodów.

Wybór studiów w Krakowie – na jakie szkoły wyższe w Krakowie można się zdecydować? Dodatkowe informacje

Otóż przede wszystkim warto wiedzieć, iż wybór najważniejszych ośrodków naukowych to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Bez względu na to, czy decydujemy się na studia pierwszego stopnia czy też studia drugiego stopnia, pamiętajmy o tym, że na popularne kierunki często nie tak łatwo się dostać, gdyż na jedno miejsce przypada czasem kilkanaście osób, zatem konkurencja jest naprawdę duża. Dodatkowo warto mieć świadomość tego, iż w Krakowie studiuje bardzo dużo osób z całego świata, ze względu na częste tzw. wymiany studenckie z programu jakim jest Erasmus. Z tego też względu w Krakowie działa wiele szkół wyższych. Zresztą, warto wiedzieć, iż nie tylko Kraków posiada bogaty wybór uczelni. Takie propozycje jak studia Warszawa, studia Wrocław, studia Poznań, studia Gdańsk, bądź też studia Toruń są równie często wybierane.

Bez wątpienia warto więc wybrać studia, które pozwolą nam wkroczyć później w życie zawodowe. Dlatego też warto pomyśleć o takich propozycjach jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Wyższa Szkoła Ekonomii, Wyższa Szkoła Zarządzania, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Krakowska, Społeczna Akademia Nauk, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Europejska a także różnorodne uczelnie prywatne. Niewątpliwie trzeba przyznać, iż tak duże możliwości mogą zagwarantować również wiele perspektyw zawodowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o stolicy Małopolski i dlaczego studia Kraków to świetna opcja?

Niezależnie od tego, czy są to studia medyczne, studia prowadzone stacjonarnie, a więc studia stacjonarne, studia II stopnia, jednolite studia magisterskie czy też studia podyplomowe – w każdym z tych propozycji jest wiele ciekawych kierunków, na które można się zdecydować. Pamiętajmy o tym, że Kraków to miasto, które posiada bogatą historię. Od wielu lat jest jednym z najbardziej obleganych turystycznych miast, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dlatego też znaleźć pracę w Krakowie po wybranych przez nas studiach jak i podczas studiowania nie jest trudno. Kraków naprawdę ma swój klimat. Niektórzy muszą najpierw poznać to miasto, polubić, ażeby na końcu się w nim zakochać. Inni zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia. Prawdą jednak jest, że życie studenckie w tym mieście, to najpiękniejsze lata młodości.

Należy przyznać bez wahania, że Kraków ma do zaoferowania szkoły na najlepszym poziomie, tak samo jak poziom kultury i rozrywki. Jeśli mowa o szkołach wyższych, wówczas można wybrać artystyczne kierunki, kierunek lekarski, architektura wnętrz, bezpieczeństwo narodowe, ochrona środowiska, różne rodzaje kierunków przyrodniczych czy też chociażby uczestnictwo w kołach naukowych. W Krakowie uczelnie państwowe mają mnóstwo do zaoferowania, dlatego też bez problemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Można bez problemu wybrać zarówno Wyższą Szkołę Europejską jak i studiować nas Uniwersytecie Jagiellońskim czy też Uniwersytecie Ekonomicznym, szczególnie gdy interesujesz się naukami ekonomicznymi. Oprócz tego warto wiedzieć, iż poza Krakowem oraz wspomnianymi wcześniej miastami studenckimi, można wymienić również studia Łódź, studia Bydgoszcz, studia Lublin, studia Szczecin, bądź studia Białystok.

Podczas studiowania w Krakowie, tak naprawdę niczego Wam nie zabraknie. Niewątpliwie doskonałe warunki do nauki student znajdzie także poza salami wykładowymi: 16 bibliotek, wszystkie z ogólnodostępnymi wypożyczalniami i czytelniami, liczne księgarnie naukowe, kafejki internetowe we wszystkich punktach miasta oraz znakomite szkoły językowe. Żaczek, Straszny Dwór czy Oaza to tylko kilka z wielu akademików należących do tutejszych uczelni. Warto śledzić aktualne informacje komisji edukacji narodowej, aby być na bieżąco. Pamiętajmy o tym, że Akademicki Kraków to zdecydowanie solidne wykształcenie oraz ciekawe życie poza uczelnią. Możliwość poznania wielu wartościowych ludzi to z pewnością świetna sprawa, na którą warto się zdecydować!