Bydgoszcz – czy warto tu studiować?

Bydgoszcz nie jest może kojarzona z dużym ośrodkiem akademickim, w końcu trudno ją porównać z Wrocławiem czy Krakowem. Niemniej, to miasto także ma wiele do zaoferowania maturzystom i studentom. Co dokładnie? Przekonajmy się, czy warto studiować w Bydgoszczy.

Bydgoszcz – oferta edukacyjna: uczelnie wyższe

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Choć nie słychać o nim wiele, to dzieje się tu coraz więcej, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę oświatę. Każdego roku studiuje tu ok. 40 tysięcy studentów, przy czym większość z nich wybiera Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Nic w tym dziwnego, to największa uczelnia w tym mieście, która oferuje aż 55 kierunków studiów. Co dokładnie można tu studiować? Możliwości jest wiele: administracja, prawo, bezpieczeństwo narodowe, biotechnologia ekonomia, germanistyka, historia, logopedia, mechatronika, wojskoznawstwo – to dopiero początek listy. Ciekawym wyborem jest z pewnością filologia angielska, która występuje w ciekawych połączeniach. Do dyspozycji studentów w Bydgoszczy jest chociażby filologia stosowano angielsko-arabska czy też filologia stosowana rosyjsko-chińska. Wśród innych uczelni w Bydgoszczy warto wymienić również Akademię Muzyczną, Wyższą Szkołę Bankową, Collegium Medicum, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu.

Studenci w Bydgoszczy i oferta kulturalna

W Bydgoszczy dzieje się całkiem sporo, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę sferę artystyczną. Cyklicznie odbywa się tu m.in Bydgoski Festiwal „Podróżnicy” oraz Móz Festiwal – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych. Ciekawostkę stanowi także Jarmark Świętojański czy Bydgoski Festiwal Nauki, którego celem jest rozpowszechnianie osiągnięć naukowych i technicznych wśród mieszkańców. Życie studenckie w Bydgoszczy toczy się oczywiście wokół licznych kawiarni, pubów czy dyskotek, których w tym mieście nie zabraknie. Każdego odbywają się tu huczne juwenalia, czyli dni, kiedy to studenci przejmują władzę nad miastem. Dodatkowo warto mieć świadomość tego, iż takie propozycje jak studia Kraków, studia Wrocław, studia Poznań, bądź też studia Warszawa.

Dlaczego warto studiować w Bydgoszczy?

Pora odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czyli dlaczego w ogóle warto studiować w Bydgoszczy? To miasto, które nieustannie się rozwija, jednocześnie liczba kierunków studiów jest imponująca. Studia w Bydgoszczy są także na każdą kieszeń. Wynajem kawalerki w tym mieście to koszt ok. 1000 złotych miesięcznie. Samo miasto nie jest przesadnie duże, dlatego osoby, które unikają wielkich aglomeracji, mogą poczuć się tutaj dobrze. Połączenie komunikacyjne z innymi miastami jest na dobrym poziomie, a sama Bydgoszcz to miasto urokliwe i niezwykle ciekawe. Warto wiedzieć, iż Bydgoszcz to niewątpliwie duży ośrodek akademicki. Kierunki studiów, jakie można wybrać w tym mieście są naprawdę bardzo różnorodne. Oprócz np. kierunków medycznych, które wciąż cieszą się dużą popularnością, można zdecydować się także na wiele innych. Uczelnie, do których można złożyć odpowiednie dokumenty to między innymi Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu, kujawsko pomorska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Gospodarki, czy też jeszcze inna bydgoska Szkoła Wyższa.

Uczelnie publiczne mogą w niezwykły sposób przyczynić się do lepszego odnalezienia się na rynku pracy oraz szybszego znalezienia pracy zawodowej, co oczywiście jest ogromną zaletą, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę zawodową, a więc nowy etap/rozdział swojego życia. Wybór dotyczący konkretnej uczelni wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Bez względu więc na to, czy decydujemy się na studia licencjackie, magisterskie, inżynierskie czy też studia podyplomowe – w każdym z tych przypadków bezwzględnie warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda poszczególny program studiów, czym się charakteryzuje i przede wszystkim czym się wyróżnia spośród pozostałych. Na terenie całej Polski można wybrać również inne miasta, w których istnieje wiele ofert dla studentów, takie jak np. studia Łódź, studia Lublin, studia Gdańsk lub studia Białystok.

Szkoła Wyższa w Bydgoszczy – jak podjąć dobrą decyzję?

Warto mieć świadomość tego, iż w Bydgoszczy studia mogą być naprawdę ciekawe. Jest to wówczas największe miasto województwa kujawsko – pomorskiego. Osoby szukające nauki w systemie stacjonarnym mają naprawdę ogromny wybór, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby mieszkać i studiować w centrum miasta. Pamiętajmy o tym, że przy wyborze dotyczącym kierunku bądź uczelni, najistotniejsze jest to, aby kierować się własnymi chęciami i indywidualnymi planami. Taka decyzja może dość znacząco wpłynąć na naszą przyszłość, dlatego też powinna być ona dobrze przemyślana. Równie częstymi miastami do studiowania, wybieranymi przez studentów są studia Toruń oraz studia Szczecin.

Najważniejsze jest, to co my tak naprawdę myślimy i w czym najlepiej się czujemy. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań typu: w czym jestem najlepszy? Jakie jest moje hobby? Co lubię robić? Jakie są moje ulubione przedmioty w szkole? Czego nie lubię? Co chciałbym robić w przyszłości? Czy wolę pracować z komputerem czy z ludźmi? Trzeba przy tym pamiętać, że wybór najprostszej drogi nie jest zawsze najlepszym wyborem. Jeśli coś nie przychodzi nam tak łatwo jakbyśmy tego chcieli, nie oznacza to od razu, że się do tego nie nadajemy. W celu zapoznania się ze wszystkimi aktualnościami, warto sprawdzić najnowsze informacje udostępniane na stronach poszczególnych uczelni, gdyż można dzięki temu np. zapoznać się z decyzją ministra nauki.