Dlaczego warto studiować w Lublinie?

Najsłynniejsza uczelnia w Lublinie to bez wątpienia KUL, czyli Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wbrew pozorom nie kształci on duchownych, a przyszłych magistrów psychologii, prawa, czy biotechnologii. To jednak nie jedyna szkoła wyższa, na której można odebrać solidne wykształcenie w województwie lubelskim. W Lublinie mieści się ich o wiele więcej, a łącznie zapewniają aż 204 kierunki studiów. Sprawdź, dlaczego warto studiować właśnie tutaj!

Studia w Lublinie – ponad 200 kierunków studiów!

W Lublinie znajduje się aż 5 dużych uczelni. Zalicza się do nich:

– Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,
– Katolicki Uniwersytet Lubelski,
– Politechnika Lubelska,
– Uniwersytet Medyczny,
– Uniwersytet Przyrodniczy.

Największy z nich i jednocześnie najbardziej popularny to znajdujący się na pierwszy miejscu powyższej listy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Całkiem niedawno uruchomione zostały na nim nowe kierunki studiów – logistyka i bezpieczeństwo narodowe, które od razu zyskały największe zainteresowanie. Studiować można tu również dziennikarstwo czy prawo. Co ciekawe, mieści się tutaj również Wydział Artystyczny. To coś zarówno dla pasjonatów jazzu, jak i muzyki estradowej, gdyż do wyboru są tu właśnie takie specjalności. Dla umysłów ścisłych wiele do zaoferowania ma Politechnika Lubelska. Najpopularniejszy kierunek na tej uczelni to inżyniera biomedyczna, ale studiować można tu również informatykę, budownictwo, mechatronikę czy architekturę. Bardzo ciekawą ofertę edukacyjną przygotował także Uniwersytet Przyrodniczy. Weterynaria, inżynieria środowiskowa czy behawiorystyka zwierząt, to tylko kilka z licznych propozycji. Co interesujące, KUL ma do zaproponowania kierunek o nazwie sinologia. Jest to nauka, który dotyczy Chin w szerokim ujęciu tego zagadnienia. Katolicki Uniwersytet Lubelski składa się z aż 10 wydziałów, przy czym dwa są zamiejscowe. Przyszli lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci kształcić mogą się zaś na Uniwersytecie Medycznym.

Co Lublin ma do zaoferowania studentom?

Studenci w Lublinie z pewnością nie będą narzekać na nudę. Choć nie jest to duże miasto (ma 342 039 mieszkańców), to nie zabraknie tu klubów, pubów, kawiarni czy kin. Ponadto, coroczne imprezy przyciągają tu wielu pasjonatów, w tym Lublin Blues Session, w czasie którego odbywa się całe mnóstwo koncertów. Każdego roku mają także miejsce Lubelskie Dni Kultury Studenckiej, czyli słynne Kozienalia. Ich organizatorem jest Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Podczas Kozienaliów odbywają się liczne zawody sportowe, pokazy filmowe czy “noc bez prądu”, czyli wydarzenie, które pozwala cofnąć się do czasów beztroskich gier i podwórkowych zabaw. Oczywiście warto wiedzieć, iż takie możliwości jak studia Warszawa, studia Kraków, studia Łódź, studia Wrocław, czy też studia Poznań to równie świetne opcje.

Warto pamiętać, iż kiedy opadają emocje związane z maturami i przychodzi czas na wyniki egzaminu dojrzałości, wówczas wielu maturzystów zastanawia się, jaki kierunek studiów wybrać. Następnie oczywiście jest proces rekrutacji na studia. Nabór kandydatów na studia to niewątpliwa bitwa o indeks, zwłaszcza w przypadku najlepszych uczelni publicznych. Jeśli chodzi o popularne kierunku studiów, które przyszli studenci wybierają najczęściej, zarówno na studiach licencjackich jak i w przypadku gdy mowa o takiej możliwości jak jednolite studia magisterskie, to nie tylko wszelkiego rodzaju kierunki techniczne bądź kierunek lekarski, ale także poszczególne kierunki dostępne na takich uczelniach jak Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Wyższa Szkoła Społeczno Przyrodnicza oraz Wyższa Szkoła Nauk Społecznych. Pamiętajmy o tym, iż możliwości studiowania na różnych kierunkach i różnych uczelniach sprawiają, że każdy może znaleźć coś dla siebie i być może później znaleźć pracę w zawodzie na (nie da się ukryć) często wymagającym rynku pracy. Popularne kierunki studiów mogą określić nam również, jak wygląda aktualny rynek pracy.

Wybierz w Lublinie studia licencjackie bądź studia inżynierskie i rozpocznij życie studenckie!

Możliwości są naprawdę bardzo duże. Można również wybrać studia jednolite magisterskie w języku angielskim, studia II stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym czy też drugiego stopnia na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Zarówno gdy jest to Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jak i Uniwersytet Medyczny w Lublinie, czy też na wielu innych uczelniach wyższych można kształcić się na naprawdę wysokim poziomie. Jeśli jesteś z okolic Białej Podlaskiej bądź po prostu chcesz się wybrać na politechnikę lubelską – z pewnością warto złożyć odpowiednie dokumenty. Pamiętajmy jednak o tym, że tutaj na popularnych kierunkach ubiega się kilku, a czasem nawet kilkanaście osób na jedno miejsce. Nie zwlekajcie z rejestracją na studia. Uczelnie ustalają indywidualne terminy, ale z reguły jest to dość krótki, kilkudniowy czas na dopełnienie formalności. Wybór miasta to oczywiście ważna sprawa. Warto postawić na te, które są wybierane najczęściej. Oprócz wspomnianych wcześniej, można wymienić tu także studia Bydgoszcz, studia Białystok, studia Toruń, studia Gdańsk lub też studia Szczecin.

Nie zapominajmy o tym, iż wybór kierunku i uczelni jest bardzo ważny. Oczywiście jeśli nie jesteś jeszcze pewien, czy podjąłeś dobrą decyzję, to też nic straconego. Wielu studentów wciąż szuka swojej odpowiedniej drogi, którą chcieliby pójść. Zarówno w przypadku studiów podyplomowych na lubelskich uczelniach jak i na politechnice lubelskiej bądź takich propozycjach jak studia podyplomowe czy Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – w każdej z tych propozycji znajduje się naprawdę wiele możliwości. Oprócz tego, wraz z postępem i rozwojem technologicznym, już od jakiegoś czasu możliwe są również studia online, które okazują się świetną decyzją szczególnie dla tych, którzy są zabiegani bądź z różnych przyczyn większość czasu spędzają w swoim domu, lub też Ci, którzy studiują na kilku kierunkach, może wówczas okazać się to dużym ułatwieniem.

Jeżeli więc wybierasz się na studia, to wiedz, iż niewątpliwie czeka Cię wyjątkowa przygoda! Z pewnością poznasz wiele ciekawych i wartościowych osób, a może nawet nawiążesz wyjątkowe przyjaźnie. Oprócz tego zdobędziesz mnóstwo przydatnej wiedzy i być może doświadczenia. To z pewnością może otworzyć każdemu studentowi tzw. furtkę na zawodową ścieżkę. Musisz jednak wiedzieć, że uczelnie wyższe to trochę inny świat, niż ten, z którym miałeś do czynienia do tej pory. Zazwyczaj jest to zupełnie inny i nowy etap w życiu każdego młodego człowieka. Jeśli jesteś w trakcie wybierania konkretnego kierunku, warto także porozmawiać ze starszymi studentami, którzy studiują bądź ukończyli już poszczególny kierunek. Jest to bez wątpienia jedne z najlepszych źródeł informacji. Oczywiście na studia można się też wybrać zasadniczo w każdym wieku, nie tylko będąc tuż po maturze. Postaw więc na niewątpliwy rozwój i niesamowitą przygodę!