fbpx

Studia w Gdańsku – czy studiowanie nad morzem to dobry wybór?

Gdańsk uchodzi za jedno z najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Nic w tym dziwnego – dostęp do morza to zdecydowanie ogromny atut. A co gdyby tak można było mieć plaże w zasięgu ręki niemal każdego dnia? To możliwe, gdy wybierzesz studia w Gdańsku.

Czy warto? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Uniwersytet Gdański – bogaty wybór studiów w Gdańsku

O Gdańsku mówi się bardzo często w kontekście Trójmiasta. Dzisiaj odrzucimy jednak pozostałe dwa miasta, które zawierają się w tej definicji, czyli Sopot i Gdynię i skupimy się stricte na studiach w Gdańsku. Jakie uczelnie się tu znajdują i jakie kierunku mają do zaoferowania maturzystom i studentom?

Zdecydowanie najbardziej popularna i jednocześnie największa uczelnia w tym mieście to Uniwersytet Gdański. Do wyboru jest tutaj ponad 80 kierunków! Nie mogło zabraknąć oczywiście Wydziału Oceanografii i Geografii. To jeden z wydziałów, którego na próżno szukać w innych miastach. Studiować można tu m.in.:

– aquakulturę biznesu i technologii,
– geografię fizyczną z geoinformacją,
– geologię,
– gospodarkę wodną i ochronę zasobów wód,
– gospodarkę przestrzenną.

Na Uniwersytecie Gdańskim dostępne są także bardziej znane kierunki w ramach takich wydziałów jak chociażby: Wydział Biologii, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydział Ekonomiczny, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Prawa i Administracji czy Wydział Chemii. Ciekawostkę stanowi również Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii. który stanowi połączenie Wydziału Chemii z Politechniki Gdańskiej i Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Politechnika Gdańska – 39 kierunków studiów!

Politechnika Gdańska nie pozostaje tak bardzo w tyle jeśli wziąć pod uwagę ilość oferowanych kierunków studiów. Oferta jest równie interesująca. Ciekawostkę dla studentów z innych miast może stanowić chociażby Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa czy Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Poza tym, maturzyści mogą wybrać się na znane i cenione kierunki, do których zalicza się chociażby automatyka i robotyka oraz informatyka, a także matematyka stosowana.

Studia w Gdańsku – morze możliwości

Studia w Gdańsku to pełne spektrum możliwości. Studiować można tu wiele ciekawych kierunków. Także i oferta uczelni zaskakuje. W stolicy województwa pomorskiego siedzibę ma również m.in. Polsko – Japońska Akademia Technik Komputerowych.

Nie można zapomnieć również o bogatej ofercie kulturalnej. W Gdańsku wiele się dzieje, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy napływa tu mnóstwo turystów. Nie zabraknie jednak atrakcji przez cały rok. Koncerty na plaży i w pubach, dyskoteki, liczne restauracje, bary, muzea, kawiarnie i wiele więcej. To miasto zdecydowanie nastawione jest na życie studenckie. Zastanawiając się nad tym, na jaką uczelnie pójść, niewątpliwie w pierwszej kolejności przyszli studenci powinni wziąć pod uwagę to, na jakim kierunku chcieliby studiować. Kierunek studiów to decyzja, która nie należy wcale do najłatwiejszych, jednakże powinna być przede wszystkim zgodna z naszymi indywidualnymi preferencjami i zainteresowaniami.

Różnorodność kierunków sprawia, że każdy może znaleźć coś, w czym czuje się najlepiej i do czego jest najbardziej przekonany. Wśród kierunków, na które można się zdecydować, możemy wymienić między innymi finanse i rachunkowość, współpraca zagraniczna, kierunek lekarski, teoria muzyki, jazz i muzyka estradowa, mechanika i budowa maszyn, analityk rynku, analityka gospodarcza, inżynieria produkcji, kierunek zarządzanie zasobami ludzkimi, wczesna edukacja (edukacja wczesnoszkolna studia podyplomowe), bezpieczeństwo narodowe czy też chociażby bezpieczeństwo wewnętrzne. Dodatkowo warto mieć świadomość tego, iż takie propozycje jak studia Toruń, studia Szczecin, studia Warszawa, studia Białystok, studia Kraków lub też studia Łódź to równie ciekawe możliwości.

Oczywiście to tylko niewielka część spośród naprawdę niezwykle bogatej oferty. W Gdańsku studia stają się już od wielu lat bardzo popularne i często wybierane spośród wielu maturzystów, nie tylko tych z Gdańska i okolic, ale również z daleka. Oferta kształcenia, jaką proponują poszczególne uczelnie publiczne w Gdańsku jest zazwyczaj szeroka i bardzo rozmaita. Jeżeli chcesz studiować w tym właśnie mieście, wówczas powinieneś dokładnie sprawdzić wszystkie zasady rekrutacji i zobaczyć, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w Gdańsku oraz rekomendowane uczelnie w Gdańsku.

Warto wiedzieć, iż spośród poszczególnych uczelni i wydziałów, można wybrać takie propozycje jak Akademia Nauk Stosowanych, Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, Wyższa Szkoła Społeczno Ekonomiczna, w Gdańsku Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, w Gdańsku Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa, Gdańska Szkoła Wyższa, w Gdańsku Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu, Wyższa Szkoła Bankowa, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna czy też Akademia Wychowania Fizycznego. W każdej z tych uczelni można znaleźć wiele ciekawych propozycji, dzięki którym w najbliższej przyszłości dobra praca to coś, co być może w szybszym i sprawniejszym tempie znajdziemy.

Na jaki wydział uczelniany w Gdańsku można się zdecydować?

Wybór studiów to nie tylko nabycie dużej ilości wiedzy i praktyki, a więc poszczególnych umiejętności, ale również rozpoczęcie niewątpliwie niesamowitej przygody, która zazwyczaj wiąże się z poznaniem wielu ciekawych i wartościowych osób. Bez względu na to, czy wybierasz się na studia licencjackie, a więc studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia niestacjonarne czy też standardowe studia stacjonarne – w każdym z tych możliwości można znaleźć wiele interesujących wydziałów, które być może okażą się dla nas jak najbardziej trafne. Wśród nich możemy wymienić wydział studiów społecznych, wydział fizyki technicznej, wydział oceanografii, wydział elektrotechniki, wydział zamiejscowy bądź też chociażby wydział zarządzania.

Dzięki tak dużej możliwości różnorodnych wydziałów i tym samym kierunków, wielu maturzystom składającym potrzebne dokumenty na studia, nie jest łatwo podjąć odpowiednią decyzję. Pamiętajmy o tym, iż przede wszystkim powinno być to zgodne z naszymi zainteresowaniami i umiejętnościami, a także z tym, z czym ewentualnie wiążemy swoją przyszłość. Tylko w taki sposób będziemy mieli szanse na zadowolenie z poszczególnego kierunku oraz wydziału.

Czym potrafi zaskoczyć studiowanie w mieście jakim jest Gdańsk?

Otóż przede wszystkim warto wiedzieć, że w Gdańsku jest naprawdę wysoki poziom kształcenia. Jest to jedno z siedmiu największych ośrodków akademickich w Polsce. Działa tu 15 uczelni wszystkich typów, 6 publicznych i 9 niepublicznych, prowadzące ponad 800 kierunków studiów: medycznych, technicznych, humanistycznych, ekonomicznych, przyrodniczych, sportowych, artystycznych. Polskie uczelnie funkcjonują w systemie bolońskim i stosują system punktowy ECTS, który ułatwia uznawanie okresów studiów odbytych poza uczelnią macierzystą. Dodatkowo warto mieć świadomość tego, iż w Gdańsku dostępnych jest dużo kierunków prowadzonych w języku angielski, co oczywiście jest dużą zaletą szczególnie dla tych, którym zależy na rozwinięciu umiejętności obcojęzycznych. Jeśli chodzi o Gdańsk Uniwersytet Gdański to jedna z najczęściej wybieranych szkół wyższych.

Poza wspomnianą wcześniej jedną z zalet, trzeba tu niewątpliwie wymienić także dobre warunki studiowania, ponieważ uczelnie aktywnie pomagają zagranicznym studentom we wszystkich kwestiach związanych ze studiami i aklimatyzacją w nowych warunkach. Pracownicy specjalnie powołanych biur ułatwiają załatwienie spraw urzędowych, znalezienie mieszkania, ubezpieczenie zdrowotne itp. To bez wątpienia ma duży wpływ na ogólne zadowolenie i satysfakcję wszystkich studentów. Oprócz tego nie należy zapominać o takich aspektach jak bliskość kultury i natury, sport a także wiele różnych narodowości, które również zachwycone są miastem, jakim jest właśnie Gdańsk.

Dodatkowe informacje

Studiowanie na politechnice gdańskiej czy też na studiach magisterskich z pewnością wiąże się z wieloma zmianami, jednak zazwyczaj są one zdecydowanie pozytywne. Nie da się ukryć, iż przekraczając mury uczelni jest to nowy etap w życiu każdego młodego człowieka (i oczywiście nie tylko), dlatego też decyzja dotycząca kierunku studiów z pewnością nie powinna być pochopna, czy też podejmowana pod wpływem osób trzecich. Warto wybrać zarówno takie uczelnie, które obecne są na rynku stosunkowo krótko, jak np. poszczególna niepubliczna uczelnia, jak i również takie, które mogą chełpić się rozwojem tysiącletniej historii istnienia uczelni. Poza wspomnianymi miastami, które są często wybierane wśród studentów, można także wymienić studia Lublin, studia Bydgoszcz, studia Poznań, a także studia Wrocław.

Pamiętajmy o tym, że w mieście jakim jest Gdańsk bez wątpienia nie można narzekać na nudę, czasami problemem może okazać się wybór spośród wielu ciekawych propozycji. Dodatkowo bliskość Gdyni i Spotu nie ułatwia zadania. Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Polsce. Wolny czas można spędzić na koncercie w Filharmonii Bałtyckiej lub na przedstawieniu w Operze Bałtyckiej. Jest to niezwykle klimatyczne miasto, które dostarcza naprawdę dużo ciekawych perspektyw. Nie zapominajmy o tym, iż w przypadku rekrutacji, niezmiernie istotne są wszelkiego rodzaju formalności, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby przypadkiem niczego nie przegapić. Takie dodatkowe możliwości jak np. stypendium z pewnością jeszcze bardziej zachęcają maturzystów do rozpoczęcia tej kilkuletniej, niezapomnianej przygody. Poza tym możliwość dołączenia do różnorodnych kół czy organizacji również jest niezwykle ciekawym aspektem, który ma duży wpływ na całokształt. Jeśli więc rozważasz wybranie się na studia, wówczas sprawdź dostępne propozycje i wybierz taką, która najbardziej do Ciebie przemawia.

GDPR Cookie Consent with Real Cookie Banner