Piękne miasto Wrocław to świetne miejsce do studiowania, nie tylko ze względu na ogrom atrakcji, ale również przez ciekawą ofertę, którą przygotowały wrocławskie uczelnie. Z pewnością niejeden maturzysta zastanawia się nad tym, gdzie wybrać się na studia, a także która uczelnia będzie odpowiednia dla spełnienia jego intelektualnych oczekiwań. Częstym wyborem jest stolica Dolnego Śląska, czyli właśnie Wrocław. Jeśli interesują Cię wysokie standardy nauczania, a także bogate życie kulturalne, warto zorientować się w ofercie edukacyjnej tego miasta.

Dlaczego warto studiować we Wrocławiu?

Wrocław jest jednym z najlepiej rozwiniętych miast w naszym kraju, nic więc dziwnego, że studenci chcą tam kontynuować swoją edukację na wyższym szczeblu. Można tam odnaleźć nie tylko najpopularniejsze kierunki studiów, ale też i szybkie znalezienie pracy w zawodzie nie powinno być problemem. Ciekawe jest to, że istnieją różne ścieżki kształcenia, więc przyszły student może mieć pewność, że trafi na interesujące propozycje, zarówno jeśli chodzi o studia I stopnia, jak i magisterskie oraz podyplomowe.

Wiele kierunków cieszy się niesłabnącą popularnością, więc wybierając daną dziedzinę, trzeba brać pod uwagę to, czy jest to oblegany kierunek studiów, czy też taki, który jest niszowy. Z pewnością dużym zainteresowaniem może pochwalić się automatyka i robotyka, jak i również kierunki filologiczne. W stolicy Dolnego Śląska znaleźć można sporo uczelni, ponieważ studenci mają do wyboru prawie 30 szkół wyższych. Ciekawymi opcjami będą takie placówki jak Akademia Sztuk Teatralnych, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Fizjoterapii, albo też Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki. We Wrocławiu Uniwersytet Medyczny także jest chętnie wybierany, a studenci zdobywają wiedzę od wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Szeroki wybór zarówno w ofercie uczelni niepublicznych, jak i tych państwowych, sprawia, że Wrocław nie bez przyczyny jest jednym z lepszych wyborów dla studentów z całej Polski, ale i z zagranicy.

Młodzi ludzie cenią też sobie wyjątkową atmosferę tego miasta. Przecież studia to nie tylko godziny spędzone na nauce, więc równie ważne jest to, gdzie się studiuje. Dla wielu osób, które ukończyły szkołę średnią, wyjazd do większego miasta równa się z początkiem dorosłego życia, więc warto je zacząć w miejscu, które jest wyjątkowe. Wrocław określany jest mianem najszybciej rozwijającego się miasta w Europie nie bez przyczyny. Co chwilę pojawiają się tam nowe inwestycje, a także dynamicznie rozwija się rynek pracy. Dlatego jeśli chcesz uczyć się na nowoczesnej uczelni wyższej lub interesują Cię ciekawe szkoły wyższe, należy zastanowić się nad rozpoczęciem studiów we Wrocławiu. Nie każdy wie, że Wrocław jest miastem, które posiada aż 1000-letnią historię, pełnym zabytków i wartych odwiedzenia miejsc, gdzie można spędzić czas po nauce. Oczywiście do tego są kina, teatry, restauracje, puby, kluby i inne tętniące życiem miejsca, czekające na studentów. Jak widać, w tym mieście można nie tylko się uczyć, ale również świetnie bawić.

Studia licencjackie i magisterskie we Wrocławiu wybierają nie tylko Polacy, można tam spotkać sporo studentów z innych krajów. Studia to także czas na zawieranie znajomości, a wiele z nich utrzymuje się długo po ukończeniu studiów. Dlatego też jeśli chcesz studiować w miejscu, które zapewni nie tylko rozwój intelektualny, ale również cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi z całego świata, zwróć uwagę na ofertę wrocławskich uczelni, jak chociażby Wyższa Szkoła Zarządzania, Akademia Wychowania Fizycznego, czy też Wyższa Szkoła Humanistyczna. Zachęcamy do sprawdzenia innych miast. Zobacz co oferują studia Łódź, studia Poznań, studia Bydgoszcz, studia Lublin, a także studia Białystok i studia Toruń.

Jakie studia we Wrocławiu wybrać?

Po ukończeniu nauki w liceum lub technikum nadchodzi czas na decyzję, jaką ścieżkę edukacji obrać dalej. Jeśli chodzi o tę kwestię, oferta edukacyjna Wrocławia jest bardzo bogata. Znaleźć tutaj można nie tylko popularne kierunki studiów, takie jak filologia, prawo, dziennikarstwo, czy też inżynieria. Jeśli chcesz studiować w jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, warto zorientować się w kierunkach proponowanych na Politechnice Wrocławskiej. Studiować możesz także na Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytecie Medycznym, do wyboru jest Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Filologiczna, bądź Wyższa Szkoła Informatyki. Wybrać można również uczelnie prywatne, więc zaczynając studia, najlepiej będzie się zorientować w pełnej ofercie, też w trybie niestacjonarnym.

Uniwersytet Wrocławski jest jednym z najstarszych w kraju, więc ma bogatą tradycję, a do tego ma do dyspozycji sporo ciekawych kierunków, które wykładają cenieni naukowcy. Wybierając studia stacjonarne lub studia zaoczne, możesz mieć pewność, że Twoja edukacja jest w dobrych rękach. Niezależnie czy ciekawi Cię kierunek weterynaria, kierunek lekarski lub prawo, czy też interesujesz się przedmiotami ścisłymi, sprawdź program nauczania i wybierz kierunek, który da Ci dobry start na rynku pracy i zmotywuje do rozwijania swoich pasji.

We Wrocławiu uczelnie oferują wiele opcji rozwoju, więc warto uczestniczyć w różnego rodzaju kołach naukowych, a także być częścią samorządu studenckiego, albo brać udział w praktykach oraz wyjazdach zagranicznych. Nie każdy wie, że studia, niezależnie od stopnia licencjackie, czy też studia II stopnia lub studia podyplomowe mają za zadanie nie tylko kształcić, ale również rozwijać. Ze względu na to, powinno się zwrócić szczególną uwagę na inicjatywy naukowe, które organizowane są przez daną uczelnię. Niejedna dolnośląska szkoła wyższa posiada ciekawe programy, więc jeszcze przed rozpoczęciem studiów, trzeba się zorientować, jak wygląda życie studenckie na danej uczelni. Niezależnie od placówki, którą wybierzemy, jak chociażby Akademia Sztuk Pięknych lub Wyższa Szkoła Prawa, z pewnością znajdą się tam opcje do rozwoju.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o studiach we Wrocławiu?

Wrocław zdecydowanie jest miastem wielu możliwości, dlatego też chętnie wybiera się je zaczynając studia niestacjonarne. Mówi się, że w tym mieście trudno jest nie znaleźć pracy, co potwierdza jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Nic więc dziwnego, że raczej nie ma problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Do tego jest sporo miejsc, gdzie można odbyć staże i praktyki, nawet w międzynarodowych firmach. Filia we Wrocławiu takich firm jak Dolby, Ryanair, Google lub HP z pewnością zachęca do składania CV i aplikowania na stanowisko. Oczywiście na rynku jest również sporo mniejszych przedsiębiorstw, a także start-upów, więc opcji do wyboru jest mnóstwo.

Co roku otwierane są nowe kierunki, w związku z tym oferta edukacyjna stale się rozrasta. Wrocławskie uczelnie nierzadko nawiązują też współprace z zagranicznymi uczelniami, tworząc interesujące możliwości dla studentów, których chcą się rozwijać w danej dziedzinie. W przypadku niektórych kierunków możliwe jest też dofinansowanie, co z pewnością jest ciekawa opcją dla studenta. Dlatego być może, zamiast decydować się na typowe i najbardziej oblegane kierunki, warto zainteresować się nieco rzadziej wybieranymi, ale dającymi więcej możliwości rozwoju opcjami. Zobacz też, co oferują inne miasta i sprawdź studia Warszawa, studia Kraków, studia Szczecin lub studia Gdańsk.