Studia w Warszawie – czy warto?

Różnorodne uczelnie, liczne kierunki, dostęp do bogatego życia kulturalnego i społecznego, rozbudowany program stażowy, możliwość poznania inspirujących osób – tak w skrócie można podsumować studia w Warszawie. Stolica Polski chętnie wybierana jest zarówno przez Polaków z innych miast, jak również obcokrajowców. Skąd tak duże zainteresowanie? Sprawdzamy, czy studia w Warszawie to dobry wybór.

Warszawa miastem studenckim!

Decyzja o wyborze uczelni, to często jedna z ważniejszych decyzji życiowych. W dużej mierze od niej zależy, jak potoczą się Twoje losy zawodowe, a także to, czy uznasz studia za wartościowy okres, czy jednak stratę czasu. Poziom tutejszych uczelni należy do wysokich. W końcu swoje dokumenty składają tu osoby z całej Polski i nie tylko. Dyplom z pieczątką warszawskiej uczelni to także prestiż. Nic zatem dziwnego, że Warszawa jest jednym z najpopularniejszych miast studenckich.

Warszawa – trochę statystyki…

W Warszawie studiuje ok. 230 tysięcy osób. To największy ośrodek akademicki w kraju. Co, ciekawe, to jednocześnie drugi ośrodek akademicki w Europie pod względem liczby studentów. Warszawa bije na głowę Berlin, Paryż, a Nawet Madryt! Wszystko dlatego, że na 1000 mieszkańców przypada aż 134 studentów. Ponadto, mają tu oni do dyspozycji ponad kilkadziesiąt uczelni, z czego znaczną część stanową uczelnie prywatne.

Co studiować w Warszawie

To, co przyciąga studentów do Warszawy, to różnorodność. Tutaj po prostu masz wybór. Nie musisz studiować przez 5 lat socjologii, tylko dlatego, że w Twoim mieście nie ma takiego kierunku, jak psychologia. W Warszawie psychologia dostępna jest na wielu uczelniach, do dyspozycji będziesz mieć także liczne specjalizacje. Co jeszcze możesz tutaj studiować?

Studia w Warszawie to rozległa oferta edukacyjna dostosowana do różnych zainteresowań i potrzeb. Mieszczą się tu liczne uniwersytety, politechniki, szkoły medyczne, ekonomiczne czy sportowe. W Warszawie znajdziesz także uczelnie wojskowe, jak m.in. legendarna Wojskowa Akademia Techniczna. Nie zabraknie także szkół artystycznych, w tym szkoły teatralnej i filmowej.

Co istotne, studia w Warszawie przeznaczone są nie tylko dla młodych osób, które dopiero co zdały maturę. Oferta edukacyjna obejmuje również studia podyplomowe oraz managerskie. Wszystko po to, aby stale się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje.

Uczelnie w Warszawie

Wybierasz się na studia w Warszawie? Do wyboru masz ponad 370 kierunków studiów. Poniżej znajdziesz część najważniejszych uczelni w tym mieście:

  • Uniwersytet Warszawski,
  • Akademia Leona Koźmińskiego,
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie,
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie,
  • Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie,
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych,
  • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie,
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny,
  • Politechnika Warszawska.

Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znajdują się w top 5 najlepszych uczelni w kraju i to już od wielu lat.

A to tylko część oferty…

Kierunki studiów w Warszawie

Wiesz już jakie uczelnie się tu znajdują, warto przyjrzeć się jeszcze bliżej ofercie edukacyjnej.

Na Uniwersytecie Warszawskim możesz studiować m.in. Biotechnologię, Ochronę Środowiska, Astronomię, Fizykę (w języku polskim i angielskim), Europejskie Studia Optyki Okularowej, Geologię, Ekonomię, Prawo, Zarządzanie, Administrację, Filologie Polską i Angielską oraz wiele więcej.

Studia na Politechnice Warszawskiej to zaś możliwość kształcenia się w kierunku inżyniera takich specjalizacji jak chociażby Budownictwo,  Cyberbezpieczeństwo, Elektromobilność, Fotonika, Energetyka, Elektrotechnika, Elektronika, Informatyka, Lotnictwo i Inżynieria czy Mechanika Pojazdów.

Pomyśl, że to dopiero początek listy. W Warszawie możesz studiować niemal wszystko. Możliwości w tym mieście są naprawdę duże, i to zarówno jeśli wziąć pod uwagę kierunki humanistyczne, społeczne, medyczne, jak i przyrodnicze oraz techniczne. Nie zabraknie także rzadkich kierunków, których na próżno szukać na innych uczelniach w kraju.

Studia w Warszawie – korzyści

Uczelnie warszawskie są oblegane, a co za tym idzie, dobrze dofinansowane. Możesz uzyskać tutaj wysokiej jakości materiały dydaktyczne, otrzymać dostęp do zaawansowanych technologii, a także mieć na co dzień styczność z doświadczoną i cenioną kadrą. Na znacznej części kierunków wykładają nie tylko teoretycy, ale i praktycy – osoby, które w swoich dziedzinach odniosły sukces. Możesz zatem uczyć się od najlepszych!

Studia w Warszawie to przeważnie także bogaty program stażowy. W stolicy Polski siedzibę ma wiele międzynarodowych firm, które często podpisują umowy stażowe z uczelniami. Być może będzie to Twój pierwszy krok w stronę spektakularnej kariery.

Dla studentów ważne jest także życie kulturalne i towarzyskie, a wybierając Warszawę masz pewność, że atrakcji nie zabraknie. Wystawy, koncerty, spektakle, pokazy – tutaj cały czas coś się dzieje. W stolicy mieści się tez kilka kin, cale mnóstwo klubów i inne ciekawe miejsce, które oferują nietypową rozrywkę. Także i uczelnie starają się zagospodarować czas swoich studentów, czego efektem są liczne koła naukowe. Koło Naukowe Informatyków, Koło Naukowe Przedsiębiorczości przy Wydziale Zarządzania UW, Koło Naukowe Studentów Logistyki Akademii Obrony Narodowej oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe Project Management – to tylko część propozycji.

Studia w Warszawie – koszty, koszty

Znacząca liczba studentów w Warszawie pochodzi spoza stolicy. Zjeżdżają się tu młodzi ludzie z całej Polski i nie tylko (nie brakuje także studentów z wymiany). Nie każdy może sobie jednak pozwolić na studiowanie w tym mieście, ponieważ pociąga to za sobą niemałe koszty. Nie da się ukryć, że Warszawa to jedno z najdroższych miast do życia w Polsce. Mowa głównie o kosztach najmu. Ile więc trzeba wydać, aby wynająć pokój?

Wynajem pokoju w stolicy to koszt od 700 do nawet 1200 złotych. To zatem bardzo duża kwota. Za jej górna granicę w mniejszych miastach można wynająć kawalerkę. Jeszcze w trudniejszej sytuacji będą osoby, które nie chcą dzielić przestrzeni mieszkalnej z innymi osobami. Wówczas muszą nastawić się na wynajem mieszkania. I tak za wynajem kawalerki zapłacić trzeba około 1500-1700 złotych. Mieszkanie dwupokojowe to zaś koszt 2000-2500 złotych w zależności od standardu.

Czy można w jakiś sposób oszczędzić na wynajmie mieszkania? Oczywiście, że tak. Rozwiązanie stanowi pokój w akademiku. Jak się jednak okazuje, wcale nie będzie dużo taniej. Pokój w akademiku to koszt od 550 do 900 złotych miesięcznie.

A do tego doliczyć trzeba też przecież inne wydatki. Zakup biletu komunikacji miesięcznej (ulgowy kosztuje 115 złotych), wyżywienie, odzież czy drobne przyjemności. Minimum to więc 2000-2500 złotych miesięcznie.

Czy studia w Warszawie to dobry pomysł? Jeśli liczysz na wysoki poziom merytoryczny, prestiż, duży wybór kierunków i znaczący dyplom, to jak najbardziej. Gdzie możesz otrzymać więcej niż w Stolicy?